505 Wat die artillerie-munitie betreft kan van aanmaak in Indië slechts sprake zijn, willen de installaties daartoe benoodigd onze finantieele draagkracht niet te boven gaan als voor de artillerie te velde, veld èn berg, één zelfde projectielsoort, een eenheidsprojectiel zal zijn verkregen. Het verkrijgen van een dergelijke projectielsoort zal ons nader brengen tot de mogelijkheid onze koloniën afdoend tegen een B. V. te verdedigen, het middel zijn onze koloniën te behouden. Iedere schrede voorwaarts in de oplossing van het vraagstuk van het eenheidsprojectiel, is voor ons een schrede tot de hier voorgestelde mogelijkheid Wij gaven vroeger reeds eene beschrijving van het Krupp'sche eenheidsprojectiel x), een samenstel van G. en G. K. De G. K. met tijdschokbuis vormt het voorste- de G. met schokbuis, het achterste- deel van het projectiel. In. T. werkt de G. K. en treedt door de explosie de G. eveneens in functie. Bij een aanslag springt de G., wordt de lading van de G. K. ontstoken, de wand uiteengeslagen, de vulkogels voort- geslingerd. Komen dus bij een aanslag beide deelen van het projectiel in werking, dit is niet het geval bij vuur in T. Immers ligt het springpunt voor de G. K. norraaal, dan slaan de G.-splinters doelloos vóór het doel in (Fig. 1). Ligt het springpunt zóó nabij het doel, dat de G.-springstukken uitwerking hebben, dan slaan weer de vulkogels achter het doel in (Fig. 2). Kan nu met dit projectiel in S. op schildbatterijen ynéér uit werking verkregen worden, de G. K. werking is belangrijk ver minderd. Het bezigen van dit projectiel op nul getempeerd is gevaarlijk voor eigen zij- en voorwaarts opgestelde troepen. Ontijdige springers zijn hier even gevaarlijk als bij het bezigen van B. G. Of dit soort eenheidsprojectiel daarom, uit een veiligheids oogpunt, aanbeveling verdient voor vuurmonden met geringe Vo, als houwitsers, mortieren en berggeschut moet betwijfeld worden. Door de Rheinische Metallwaaren und Maschinenfabrik (1) I. M. T., 1907, II, blz. 709 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 531