507 Dit is echter meer een voordeel, met het oog op de moreele uitwerking van het vuur op den tegenstander, terwijl verwar ring niet is te vreezen, daar de rookwolken van de explosies van G. R. en G. zeer verschillend van kleur zijn, zoodat hij eenige oefening het uit elkaar houden van de springpunten geen bezwaar oplevert. De groote waarde van dit stelsel eenheidsprojectiel is, dat de baan gecontroleerd kan worden, waardoor het inschieten ver eenvoudigd wordt. Dit is een factor, vooral voor militie-legers, enz. van veel belang, daar ook jongere- en militie-officieren, zelfs onderofficieren het vuur eener batterij zullen kunnen leiden. Het inschieten geschiedt door waarneming der aanslagen van den projectielkop. Het regelen der springhoogte volgt eerst dan, wanneer gemiddeld evenveel springers met donkere spring- wolken vóór als achter het doel worden waargenomen. De regeling heeft dan plaats op zeer eenvoudige wijze door tem- peerings-correctie. Voor Indië behoeft men zich van deze wijze van inschieten geen illusie te maken. De zware begroeiing, enz. onzer Indische terreinen de tirs en plein champ leerden het weer maken het inschieten met G. zeer moeilijk, dikwerf illusoir. Doch kunnen de aanslagen op den bodem worden waargenomen, dan geldt ook voor hier de groote waarde van de controle hierdoor op het schot en het vuur uitgeoefend. Hoewel door deze constructie een belangrijke schrede voor waarts gedaan werd in de richting eener definitieve oplossing van het vraagstuk van het eenheidsprojectiel, blijven wij evenwel bij onze stelling, dat, waar het eenheidsprojectiel èn in de uitwerking als G. K. en in die als G. inboetbij T.-vuur, naar wensch of algeheele diepte-, óf algeheele breedte-werking, bij S.- vuur algeheele springwerking moet kunnen worden verkregen. Nog steeds vermeenen wij in ons project die oplossing gegeven te hebben. Ook daar wordt door den kop bij T. vuur, als G. K., de baan aangegeven, waardoor, zoo mogelijk, het vuur kan gecontroleerd worden. Evenwel met een enkele pennestreek wordt een dergelijk project voor te gecompliceerd verklaard en blijft daardoor verder

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 533