510 Sterkte colonne: 8 groepen 4e comp. L. H. 15e bat. (per groep 12 baj.) onder commando van den 2den luit. X. 4 groepen 4e comp. 6e bat. onder commando van den 2den luit. Y. 2 stukken 3.7 c.M. onder den luit. ter zee van der Wijck en 1 Eur. sergt. en 2 Eur. soldaten van de genie met springmiddelen. Van af Bonto Bimba kon Earoepoe en omgeving op 1200 M. goed overzien worden, en werd aldaar het bivak opgeslagen met de bedoeling den volgenden morgen, de benteng Lalilondong, op eene domineerende hoogte, Hh 450 M. van en 200 M. boven Baroepoe gelegen aan te vallen. De bezetting bestond uit 60 geweerdragenden. Ligging Lalilondong. De ligging van Lalilondong ten opzichte van de Bonto Bimba, Baroepoe, Rari en de artilleriestelling, blijkt uit schets 2. De voordeelige terugtochtsweg in O. richting van de bezetting der benteng valt dadelijk in 't oog aan de Oostzijde kon door ligging Baroepoe geen afsluitingsgroep geplaatst worden. Inrichting Lalilondong, zie schetsen 3, 4 etc. De wallen waren van graszoden en roode klei opgetrokken, l1^ 4 M. breed, voorzien van bamboeschietkokers welke echter na de eerste schoten onbruikbaar werden. Gedurende den nacht werd het bivak zonder eenig gevolg van eene nabijgelegen hoogte beschoten de treinkoelies verzamel den zich direct aan de van den vijand afgekeerde helling. Den volgenden morgen, 27 Juni, marcheerden 2 aanvalscolonnes te 7y2 u. Y. M. af terwijl de artillerie het vuur opende op Lalilondong. De bezetting der benteng bleef in de overdekte schuilplaatsen, zoodat de 330 granaten welke verschoten werden, materieel geen uitwerking hadden toch gaf deze beschieting het voordeel, dat de opmarsch der aanvalscolonnes tot 100 M. van de borstwering ongehinderd geschiedde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 536