513 Successievelijk kropen de manschappen door den buitenpagger en werden behalve de genoemde projectielen nog met lombok water bespoten. Doordat de soldaten herhaaldelijk met hunne bajonetten (krul) in de bamboeversperringen verward raakten, had de tegenpartij gemakkelijk spel. Buiten gevecht werden gesteldde Europeesche fuseliers Holman (speer in de borst), van Hove, Ter Horst, de Inl. fuseliers Ranatirto, Tomonawi en Singokromo door schot wonden, lans- en steenworpen, en alle dwangarbeiders, welke aan 't opruimen der versperringen waren, (4 kregen geheele kwijtschelding van straf). Onder zulke omstandigheden ging 't opruimingswerk niet vlot; eindelijk waren eenige openingen in de bovenpagger gehakt en werd van de artilleriestelling luid hoera geroepen, omdat de vijand binnen de benteng begon te weifelen. De commandant der aanvalscolonne liet den Eur. genie soldaat twee handbommen werpen, welke onder groot gebrul van de bezetting uiteen sprongen. Yoor het laatst weerklonk nu het commando: „Attaqueeren!". De Eur. fuselier Loef sprong het eerst in eene opening, doch zakte dadelijk, doodelijk in het hoofd getroffen, neer. De commandant der le aanvalscolonne en de Eur. fuselier Schwagers sprongen nu gelijktijdig tegen deze opening op, en werden bereidwillig door de inlandsche fuseliers het eerst naar boven geduwd. De benteng was genomen. Yan de 2e aanvals colonne had de Eur. sergeant de Haas, gebruik makende van het feit, dat de geheele bezetting zich tegen de le aanvalscolonne keerde, zich met behulp van een ladder tegen de borstwering opgewerkt en kwam ongemerkt No. 1 in de benteng, de laatste tegenstanders neerleggende. De bezetting sloeg in wilde vlucht langs de O. helling naar Baroepoe of Rari, de geweren meene mende, en kreeg onder het vervolgend snelvuur nog vele ge wonden, welke langs de helling naar beneden rolden. Yan den vijand bleven slechts 11 dooden met 3 voorladers en vele blanke wapenen liggen, terwijl deze overwinning ons totaal kwam te staan op 5 dooden, 23 gewonden van den troep en 8 gewonde dwangarbeiders. Als ongunstige omstandigheden bij dit gevecht moeten wor den genoemd:

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 539