523 altijd: Stukken halt nu is bet: Sectie (colonne) halt-, hetzelfde geldt voor punt 58. Punt CO ad c. Hoewel het volgens de batterijschool wel geoorloofd is Hoofd der colonne rechtsomkeert te doen uitvoeren, kent de stukrijderschool deze beweging niet. Punt 61. Vervallen is alweder dat de onderwijzer zich 4 pas buiten het stuk van richting plaatst. De stukken worden dus nu, als het V span op 2 pas van den geleider is gekomen, op de nieuwe richtingslijn getrokken hoe echter de stukrijder die het V span rijdt „moet blijven voortgaan en met nagenoeg gestrekte strengen naast den geleider halt moet houden" is een raadsel, hij moet dus iets voorbij den geleider mareheeren en daarna zijn span iets terug zetten om de strengen te ontspannen. De V rijder moet naast den geleider halt houdenwil dit zeggen „beugel aan beugel met den geleider of op 2 pas van hem verwijderd. Vervallen is ook de minimum afstand van 5 pas beneden welke men vroeger deze richting niet kon doen uitvoeren. Punt 62. rNa voorwagen half'' moeten de stukrijders hun paarden weder in de strengen zettenwaarom nu in de strengen terwijl overigens overal het beginsel van nagenoeg gestrekte strengen wordt gehuldigd. Punt 75. Bij het afgaan van zeer korte steile hellingen zooals galangans verdient het aanbeveling dit niet schuin te doen, daar er anders zeer veel kans bestaat dat voorwagen of stuk omslaat; veel beter is het deze hindernissen in loodrechte strekking te nemen terwijl de bediening aan de ophoudreepen werkt en het stuk geremd moet worden. Punt 79. Het trekken van het stuk met afgestegen stukrijders moet op lange marschen niet te veel voorkomen en zeker geen regel zijn éénmaal vóór de groote rust en éénmaal na de groote rust is reeds meer dan voldoende; het loopen met Lr. kuitlappen is vrij vermoeiend, te meer daar uit den aard der zaak de stukrijders onvoldoende in loopen geoefend kunnen zijn. Aan 't einde van deze bespreking gekomen zullen velen in de gemaakte opmerkingen wellicht fitterijen zien. Ik stel daartegenover dat een regle ment helder en duidelijk moet weergeven wat geëischt wordt. Verschil van opvatting zij uitgesloten. Dat het in enkele punten niet in overeenstemming is met andere regle menten is een fout, omdat een reglement een bevel is, dat letterlijk zoo moet worden uitgevoerd en niet anders. Daarom kunnen reglementen niet klein genoeg zijn. Van verschillende zijden is mij de opmerking gemaakt dat het wel wenschelijk geweest ware ook den galop in deze school op te nemen, al was het alleen maar om paarden en stukrijders aan het galoppeeren voor de stukken te wennen zonder daarin aanleiding te vinden er van door te gaan. Hiervoor is veel te zeggen. Te betreuren is het, dat met uitgave dezer nieuwe stukrijderschool niet tegelijk de wijzigingsblaadjes voor de andere reglementen zijn uitge geven, welke onvermijdelijk moeten volgen. Zoo'n ontzettende haast was er toch niet met de invoering? En als dan eens voortaan de reglementen „voorloopig bij wijze van proef' worden uitgegeven, de praktijk heeft bewezen, dat die maatregelen het langst duren. Carrus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 549