527 „troepen te voet tamelijk slecht. Het zou echter niet rechtvaardig zijn, „die troepen daarnaar te willen beoordeelen, want dat is nog volstrekt „geen bewijs voor hunne mindere strijdvaardigheid; ook wordt het de- „fileeren zeer bemoeilijkt door de onhandelbare formatie, die men voor „den parademarsch heeft aangenomen. De bereden wapens defileerden „slechts in stap. De cavalerie marcheerde zeer goed voorbij, evenals de „artillerie; ik weet niet, of wegens het terrein, dan wel uit vrees voor „mogelijke ongelukken, de bereden wapens de tweede maal niet in draf „of galop defileerden. Over de vesting artillerie weet deze officier echter niets dan goeds te zeggen. Hij schrijft daarover „Achter de infanterie defileerden de bataljons vesting-artillerie, oogen- „schijnlijk niet sterker dan 180 man per compagnie; zij marcheerden „uitmuntend. Dat is nu eindelijk eens de ware Pruissische parademarsch, „dien ik hier tot mijne groote vreugde, in zijn vollen glans kon zien, na „al dat middelmatige bij de infanterie, ofschoon ik er bij moet voegen, „dat zulks verklaard moet worden door het kleiner aantal manschappen „en het ontbreken der reservisten bij de compagnieën. Zeer ongunstig beoordeelen verscheidene verslaggevers de houding der meerdere duizende hoofden sterke „Kriegervereine", die, na het voorbij rijden van den Keizer, instede van in militaire orde naar hunne opstel- lingsplaatsen te marcheeren, plotseling alle afsluitingen verbraken en in een wild pêle-mêle naar die plaatsen renden, waar net defileeren der troepen het beste te zien was Slechts met moeite kon door officieren en gendarmen de orde weer eenigszins hersteld worden. Zulk een schouwspel was in opvallende en lijnrechte tegenspraak geweest met de toch altijd zoo geroemde Duitsche „Discipline der Massa". Ten slotte nog eenige beschouwingen van een Duitsch ooggetuige, over de groote parade te Parijs, de alom bekende Revue te Longchamps. Ofschoon in de nieuwste Pransche exercitie-reglementen de woorden „pa rade" en „parademarsch" niet voorkomen, was toch ook hier weer het onder scheid tusschen theorie en practijk zeer goed merkbaar; voor de parade van 14 Juli werd in Parijs evenveel geoefend, als zulks in het Duitsche leger gebruikelijk is. Het paradeveld van Longchamps, dat in gewone omstandigheden niet voor exercitiën gebruikt mag worden werd vele dagen te voren, door het plaatsen van vlaggetjes, reeds gereed gemaakt om de opstelling der troepen te vergemakkelijken. De generaal, die de parade zou com- mandeeren, begaf zich reeds dagen van te voren, vergezeld van talrijke officieren van alle wapens, naar het paradeveld, om zijne instructie's op het terrein zelf te kunnen geven. Om acht uur zou do parade een aanvang nemen, en reeds om zes uur verschenen de eerste troepen, om voor de revue goed uitgerust te zijn. Een regiment veld-artiller:e marcheerde naar het paradeveld met afgezeten officieren, onderofficieren en stukrijders, voor een Duitsch oog een ongewone wijze van marcheeren. De infanterie werd deels naar hare opstellingsplaats gebracht door de ceintuurbaan, terwijl de Duitsche altijd marcheert. Op het paradeveld verschenen: 14 regimenten infanterie, 4 regimenten veld artillerie, 6 regimenten cavalerie en nog vele speciale troepen. De rogimenten infanterie bestonden uit slechts 6 a 8 compagnieën, die ieder

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 553