TeniniQieriQQÏ op patrouilles. 528 ruim honderd man sterk waren. De cavalerie-regimenten, uit kurassiers en dragonders bestaande, verschenen ter parade met slechts 2 a 4 eskadrons, de dragonders gewapend met lans, doch zonder karabijn. De regimenten artillerie waren ieder verdeeld in 2 afdeelingen, elk bestaande uit 2 a 3 batterijeniedere batterij had 4 zesspannige kanonnen en 4 zesspannige munitiewagens, terwijl de bedieuingsmanschappen gewapend waren met karabijnen. Aan de parado namen nog deel de Polytechnische school (voor a. s. genie- en artillerie-officieren), de Militaire school van St. Cyr. voor a. s. infanterie en cavalerie-officieren^, een bataljon Republikeinsche Garde, deze garde bestaat uit élite manschappen en dient tot handhaven der orde binnen de stad en tot het doen van wachtdienst voor eenige ste delijke gebouwen een bataljon stedelijke brandweer, een bataljon vesting artillerie, twee regimenten genietroepen, en een telegraaf'com- pagnie, die bij het defileeren een in de lucht zwevenden „ballon captiv" meevoerde. De dirigeable", het bestuurbare lucht,ehip, verscheen niet ter parade, hetgeen voor vele toeschouwers een teleurstelling was. Verder volgde nog een bataljon Jagers en een bataljon Zouaven. De generaal-majoor Z. D. Baron vou Puttkammer eindigt zijue be schouwingen over deze parade met het volgende: „Zooals ieder militair weet, kan een parade nooit als maatstaf ge'den ,vuor de strijdvaardigheid van een troep Niettemin moet gezegd wor- „den, dat de troepen, die aan de revue van 14 Juli deelnamen, een „degelijken, flinken indruk maakten. Zij waren behoorlijk gekleed, goed „gedisciplineerd en hunne houding liet niets te wenschen over. Het „defileeren der infanterie geschiedde niet, zooals in Duitschland, met „doorgedrukte knieën, doch niettemin in goede orde en in een vlot „tempo. Het defileeren der artillerie in draf en der cava'erie in galop „was, met oog op de omstandigheid, dat den eersten zomer na invoe ging van den tweejarigen diensttijd veel meer recruteu dan oude man schappen in rij en gelid stondeu, zeer opmerkenswaardig. „De meeste waardeering echter, verdiende de eerlijke geestdrift der „ontelbare toeschouwers, wier vaderlandsch gevoel, bij het aanschouwen „„hunner" soldaten, tot uiting kwam. Meer dan honderdduizend Parij- „zenaars waren, toen zij het paradeveld verlieten, ervan overtuigd, bij „deze revue te hebben geconstateerd, dat het Fransche Leger onverge lijkelijk en het strijdvaardigste leger der wereld is". Nu, „zalig die gelooven!" (m) Ofschoon waarschijnlijk reeds lang bekend, wil ik toch even het tent materiaal aanbevelen, hier op enkele posten in Borneo in gebruik. Uit de practijk is me gebleken, dat het veel beter voldoet dan imitatieleder, kadjang enz. enz. In da tweede plaats is het veel lichter, makkelijk op te vouwen achter op den ransel en goedkooper dan imitatieleder. Neem wit goed (liefst Tjap Meudjangan), naai drie banen aan elkander, de lengte van de tent breedte drie banen, aan da hoeken stevige banden vastnaaien (des gewenscht ook nog aan de middens der zijden). Daarna flink uitwasschen en drogen, met lijnolie regelmatig bestrijken en hang

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 554