530 Eenige gegenens Door iroepenüernoer oner zee en landingen. derbaarlijke pluimen. In dien tijd werden er een ontzettende hoeveel heid panaches verbruikt. Alleen gedurende den Pruissischen veldtocht liet Murat voor 27.000 francs aan pluimen uit Parijs komen. Een tamboer majoor, van nature 1.90 M. lang, mat met hoofddeksel voorzien van pluim, 2,50 M". (m.) (Le Spectateur militaire). De Brig. Commandant J. C. Cowans heeft den 17 Juni van het vorige jaar te Simla eene lezing gehouden over troepenvervoer over zee, in het bijzonder met betrekking tot den jongsten veldtocht in Zuid Afrika, waarin spreker achtereenvolgens heeft behandeld 1. Geschiedkundig overzicht, doel en werkwijze van het „Naval Transport Department". 2. De betrekkingen tusschen de Intendance en het „Transport Depart ment. 3. De verhoudingen tot het Ministerie van Oorlog, de „India Office" en de Admiraliteit, met betrekking tot het Indische Legerbestuur. 4. Keuze, inrichting en kosten van schepen voor menschen, paarden, voorraden en hospitalen. 5. Over het embarkeeren en de moeilijkheden die uit de twes soortige controle daarop kunnen voortvloeien (van Leger en Marine). 6. Voeding aan boord. 7. Goede inlaadhaven in het Ver. Koninkrijk, 8. Eenige bijzonderheden over de hoeveelheden menschen en paarden ingeladen voor Zuid Afrika en hunne verliezen. 9. De spoorwegen met betrekking tot het in- en ontschepen van troepen. 10. Vervoer van gevangenen, ongewenschte personen gepaspor- teerde militairen, veegeleiders enz. We kunnen deze lezing niet op den voet volgen, doch zullen enkele gegevens aanstippen, die voor ons meer directe waarde hebben. Voorbereiding. De Directeur van het Vervoer achtte 4 of 5 wek en noodig om 50.000 man en 8.000 paarden naar Zuid Afrika te kunnen vervoeren. Hij begreep uit inlichtingen die gevraagd werden, dat er wat op til was en hield 55.000 slaapstellen en 10.000 stallen gereed. 30 Sept. kwam de beslissende order voor het inschepen en in denzelf den nacht werden 20 schepen (te voren in 't oog gehouden) ingehuurd. Tusschen 21 en 25 October zouden 24.000 man en 4.000 paarden scheep gaan en tegen midden November de rest. De ervaring heeft geleerd dat 1012 dagen noodig zijn om een schip gereed te maken voor infanterie transport (kosten 4.000 5.000) en 16—17 dagen voor paardenvervoer, nadat de lading geledigd is. (Men bedenke dat het bier een vervoer geldt van uit gematigde luchtstreken en niet zooals hier in Indië, waar de afstan den klein zijn en het klimaat geene zware eischen stelt. Red). Voorts waren voor den langen afstand noodig 34 a 4 ton per man en 11|- 12 per paard (met bijbehoorende manschappen).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 556