531 Voor korte reizen werd gerekend onderscheidenlijk op 21 a 41 ton en voor tochten met één nacht verblijf aan boord op 1 en 4. Kosten van inhuur. Deze beliepen in het begin van 15s16s 6d per ton en per maand, later toen er sneller schepen noodig waren 35s. Voor een enkele reis is gewone vracht goedkooper, men is echter geen baas over schip en tijd. Voor tochten, reizen heen en weer, bleek het inhuren (charteren) van schepen voordeeliger uit te komen. De eigenaar geeft schip, officieren en bemanning, de rest betaalt het Gouvernement. Tijd benoodigd voor het inschepen. Op den le October was besloten om een Legerkorps en eene Cav. Divisie te verschepen op denzelfden dag was de admiraliteit tevens gewaarschuwd Den 9den October was de le mobilisatiedag, terwijl op den 20sten d a.v. de eerste troepen zich inscheepten. De geheele infanterie van het Le gerkorps was ingeladen op den lOden November, de laatste bereden man ging den 15en November aan boord. Van af den dag der mobilisatie tot dien van de eerste inscheping ver liepen dus nog 11 dagenvoor de geheele infanterie waren noodig 33 dagen en voor alles 38 dagen. Voor de 5e Divisie werd inscheping gevraagd aan de Admiraliteit op 18 November; de divisie gereed daarvoor op 24 d. a. v. (dus 6 dagen voor de mobilisatie). De infanterie was den 13den December geheel ingeladen, en het bereden gedeelte op den 21sten December. Totaal dus hnoodigd voor inschepen 27 dagen Spreker vroeg in het bijzonder aller aandacht voor het feit dat het een veel moeilijker en tijdroovender werk is een groot aantal schepen uit te zoeken, aan te nemen, in te richten en uit te rusten met alle benoodigdheden als levensmiddelen en kolenvoorraad, dan om troepen te mobiliseeren en gereed te maken voor vertrek, zelfs indien een voldoend aantal geschikte schepen op het juiste oogenblik voor anker lagen. Hospitaalschepen. Spreker haalde over de uitrusting hiervan de volgende voorbeelden aan. Het snelste was zoo'n schip uitgerust bij plotselinge aanvraag. Het was voor BeninZaterdag namiddag kwam het telegram bij de Admiraliteit, den volgenden Zaterdag stoomklaar. De Malacca" het beste schip daarvoor, passeerde juist Gravesend met bestemming Hamburg lading cargo. De eigenaar (P O) hielden het aan, het schip werd gelost in de Albert Dokken en stoomde den vol genden Zaterdag uit als het meest volmaakte hospitaalsehip. De uitrusting kostte van 3 000 6.000 de inrichting nam later toch nog 1012 dagen in beslag. Inschepen. Spreker wijst hier op bijzondere Engelsche toestanden en regelingen. Zijn klacht, dat die zoo worden genegeerd en de troep er zoo slecht van op de hoogte was, is voor ons ook geen nieuws. Zoo kwam er een troep waarvan alle bagage dooreen was geladen in een of twee wagons, wat alles weer moest worden gesorteerd, ten gevolge waarvan een noodeloos oponthoud van 23 uren ontstond. Wanneer de staf bij het inladen zorgt voor een goed systeem en nako ming van de gegeven voorschriften, zoodat het uitladen en inschepen regelmatig kan verloopen, dan kunnen 1000 man in een uur in gescheept worden en gereed zijn tot vertrek. De talrijke opgaven over verliezen laten we hier niet volgen. I. M. T. 1809. 31

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 557