543 De positie Dan de militaire paardenartsen in Dederlandsch-Indië uergelehen met die nan de ouerige officieren nan den geneeskundigen dienst aldaar. Ter illustratie geeft hij het geval, dat een vloot van een in oorlog zijnde natie van een der vele baaien in Ned. Indië gebruik wil maken om kolen over te nemen, reparaties uit te voeren enz. Onze torpedoja gers zouden daarbij weinig anders kunnen doen dan protesteeren, de kleine pantserschepen zouden de vreemde schepen onder vuur kunnen nemen en ernstige averij bezorgen. Volkomen moet worden toegegeven, dat, wanneer de torpedovloot zich bepaalde tot protesteeren, zij beter had gedaan thuis te blijven. Maar men kan zich toch ook de illustratie voorstellen, hoe door middel van een vaartuigje, dat de moeite van het nemen niet waard was, het ver zoek werd overgebracht onmiddellijk de baai te verlaten, daar anders de zich op enkele honderde meters bevindende onderzeebooten tot den aan val zouden overgaan. Wetend, dat de Ned. Indische vloot een aantal onderzeebooten telde, zou de vloot, die haar werkelijken tegenstander nog tegemoet moest gaan, een dergelijke kans niet wagen. {Marineblad) S. Aangezien hij, die zich aan de veeartsenij kundige studie wijdt, in den regel niet tot de rijk met aardsche goederen gezegenden behoort, ligt het voor de hand dat, bij het kiezen van een werkkring na het verwer ven van het diploma, fiuanciëele vooruitzichten een gewichtigen factor vormen. Wat de keuze moge zijn, de particuliere praktjjk, de gemeen tedienst, de burgerlijke of militaire staatsdienst hier te lande of in onze Koloniën, hij zal niet alleen te rade gaan met de geldelijke vooruitzich ten in absoluten, maar ook met die in relatieven zin, d. w. z. hij houdt ook rekening met de hoegrootheid van de belooning vi or de te leveren diensten, vergeleken met die, welke andere categorieën van personen, in ongeveer gelijke omstandigheden verkeerende, als zoodanig genieten. Zoo zal hij, die de Indische militaire loopbaan in overweging neemt, in de eerste plaats het oog wenden naar de andere officieren van den geneeskundigen dienst aldaar, daar deze door hun werkkring en opleiding het best voor een vergelijking in dezen zin in aanmerking komen. Aangezien de gegevens daarvoor niet onder ieders bereik liggen, stel ik mij hier tot taak een zoo nauwkeurig mogelijk beeld te geven van de positieregeling voor wat betreft traktement en bevorderingbij den militairen geneeskundigen dienst in Nederlaudsch-Indië. De traktementen vau de officieren aldaar, ook van die van den ge neeskundigen dienst, waren het laatst geregeld bij gouvernementsbesluit van 31 Januari 1906, no. 30, Staatsblad voor Nederlandsch-Indië, no. 80. Hoezeer deze regeling van vrij jongen datum is, zijn reeds weder eenige koninklijke besluiten uitgevaardigd, waarbij sommige traktementen, de formatie en de wijze van bevordering en pensionneering van de offi cieren van den geneeskundigen dienst veranderingen ten gunste hebben ondergaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 569