38 anderen zonder studie in staat gesteld worden eens met wat anders kennis te maken dan met een schuin romannetje of een mopper artikel uit een dagblad, vinden T. A. c. s. aanleiding dit tijdschrift ter dood te veroordeelen Dit zoo gesmade compilatiewerk is daartoe bijna het eenigste middel en verdient reeds daarom alleen wel wat meer waardee ring, dan T. A. er voor schijnt te gevoelen. Als het I. M. T. zou weigeren dergelijke stukken te plaatsen, zouden T. A. en zijne geestverwanten stellig niet langer met „strategische barrières e. d.", waarvan zij zoo beu zijn, worden lastig gevallen; het is toch duidelijk genoeg dat niemand het in zijn hoofd zou halen een dergelijk artikel in brochurevorm uit te geven, daar het geringe debiet den prijs buitengewoon hoog zou maken. Het bestudeeren (niet het lezen der krijgsgeschiedenis wordt zelden, en in ons leger zeer zelden, op de juiste waarde geschat. Behalve de directe lessen die deze studie ons biedt, waardoor in de toekomst eens gemaakte fouten kunnen worden vermeden, heeft zij nog een zeer groot voordeelze leert b. v. hoe ook bij het krachtigste leger oogenblikken van zwakte, zoowel bij den troep als bij de aanvoering, kunnen voorkomen, welke momenten vaak door eene minderheid in aantal aüsgenützt kunnen worden om een groot succes te behalen. Zij kweekt een vertrouwen in het officierskorps, dat ook een numeriek zwak leger nog niet onvoorwaardelijk aan den goeden uitslag van een gevecht of veldtocht behoeft te wanhopen. Laat ons toch niet vergeten, dat het gulden devies „Erst wagen dann wagen" nog niets van zijne actualiteit verloren heeft; dat, „wagen" evenwel moet geleerd worden, en is slechts door studie van de krijgsgeschiedenis te verkrijgen. Zoolang het Nederlandsche volk aan het Indische leger den eisch stelt, dat het zoo noodig Nederlandsch-Indië tegen een buitenlandschen vijand zal verdedigen, is het officierskorps verplicht zich voor deze taak voor te bereiden en te bekwamen, en nogmaals: de studie van de krijgsgeschiedenisook van de Europeescheis hiertoe onontbeerlijk. De wijze waarop T. A. de artikelen van de heeren Pabst en H. K. wraakt, zonder zelfs in een eenigszins ernstige kritiek

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 56