550 Het Orgaan van de Bereden Artillerie No. 3 geeft o. m. een artikel van kap Carp „Rijkunst en Rij sport" waarin hij het verschil van doen daarbij als volgt kort samenvat: Bij de rijsport is de ruiter object het paard subjectbij de rijkunst is het paard object en de ruiter subject. Ren bewerking van dit onderwerp voor Indië is ons toegezegd. H. L. Maurer geeft antwoord op de vraag: „Hoe moet veld-artillerie zich bij zwaar onweder verplaatsen Hij vat aan het slot van zijn opstel het antwoord als volgt samen De pïaa'sen, waar een of meer der genoemde ongunstige omstandigheden aanwezig zijn, moeten zooveel mogelijk worden vermeden, zoo snel mogelijk worden verlaten. Men vermijde de onmiddellijke nabijheid van hooge hoornen, telegraaf- en telefoonlijnen en het overtrekken van hoogten (duinen); daarentegen is de nabijheid van bosscheu en andere den bliksem aantrekkende terrein- voorwerpen, mits op niet te korten afstand, gunstig. In hef open veld kan worden doorgemarcheerd, waarbij moet worden getracht de hoogte en de oppervlakte van de colonne zoo gering mogelijk te maken. Dit geschiedt door de menschen te laten afstijgen en afzitten (ze zouden hier dienst doen als slechte bliksemafleiders) en den afstaud tusschen de voer tuigen zoo gering mogelijk te maken. In het „Overzicht" vonden we de mededeeling, dat ook in Nederland een eerste schietoefening „en plein champ" is gehouden. Door de rijdende artillerie is met scherp geschoten in den polder „de Lijmers", doelen od 2500 en 1500 M. v Uers Ia Bérésina (1812), par Ie Général-dlajor B. R. F. nan Vlijmen. [Dembre ae la seconde enambre des réprésenlanis des Pays-Bas uilgegeDen o, a. te Amsterdam bij G. b, nan hangenhuijsen Singel 434, Een in vloeiend Fransch geschreven werk, dat een duidelijke en boeiende beschrijving geeft van den berucht geworden tocht van Na poleon naar^ Rusland, loopende tot en met den meesterlijken overgang over de Bérésina op den terugmarsch naar Frankrijk. Dank zij een langdurige en grondige studie van bestaande werken, zoowel als van tot dusver onbekende, nagelaten papieren van deel nemers aan deze reuzenon-'erneming, deelnemers, die in hooge rangen een werkzaam aandeel hebben gehad in de oorlogshandelingen, is schrijver ei in geslaagd, de^ gangbare, overdreven, min of meer legendarische verhalen tot hunne juiste afmeting terug te brengen voornamelijk is dit het geval met den overtocht over de Beresina, die voor velen het sym bool van rampspoed en algemeene verwarring is geworden. Duidelijk wordt gemaakt, dat dit meesterstuk van tactisch beleid een dusdanige ongunstige betiteling niet verdient. Van alle tegenspoeden in dezen grootschen veldtocht worden op on partijdige wijze de oorzaken opgespoord en in het licht resteld. Voor den beoefenaar van krijgsgeschiedenis, strategie en tactiek is dit boek van het grootste belang, doch ook voor den leek in deze vak ken biedt het een zeer boeiende, begrijpelijke lectuur Dat het aandeel dat de Hollanders hebben genomen in dezen tocht, die het begin was van Napoleon's ondergang, in 't bijzonder in het licht wordt gesteld, is verklaarbaar en prijzenswaard en maakt het werk voor ons des te aantrekkelijker.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 576