551 - Slechts één enkele opmerking willen we ons veroorloven, n.l. dat we het betreuren dat niet een duidelijker kaart bij het werk is gevoegd. Wel is de overgang over de Bérésina op het bijbehoorende schetsje gemakkelijk te volgen, doch eene bestudeering van den geheeleu tocht maakt raadpleging van andere kaarten dan de itinéraire de la grande Armee du Niémen a Moscou noodzakelijk. We kunnen de lezing ten zeerste aanbevelen aan allen, die belang stellen in de krijgsgeschiedenis, vooral, zooals hier, in een aangenamen vorm. De prijs is, zooals van dergelijke Fransche uitgaven zeer laag. Competentie Dan den lied, mil, rechter betreffende een 0.1. militair met Derlof. In het Mil. Rechtelijk Tijdschrift D. IV afl. 4 1909 komt eene sen tentie voor v/h H. M. G. van 7 September 1880, waarin de Adv. Fiskaal eene afwijkende zienswijze voorstaat ten opzichte van die v/h Hof sedert gehuldigd. In de militaire wetboeken die evenzeer in het vaderland als in de Koloniën gelden, is het stelsel aangenomen dat de militair wegens alle strafbare feiten, behalve die vermeld in het 2e lid van art. 13 en in art. 14 C. W. L, voor den militairen rechter terecht moet staan. Het zou met dit stelsel in tegenspraak zijn om den zich in Nederland bevindenden kolonialen militair buiten de militaire rechtsmacht te stellen, zoodat als de bedoeling van den wetgever moet worden aangenomen dat zoodanige militair, zich hier te lande aan misdrijf schuldig makende, aan de rechtsmacht van den Nederlandschen militairen rechter onder werpen is. De woorden der wet zijn met die bedoeling niet in strijd; met de uitdrukking „armée" in art. 2 C. W. L. had de wetgever dan ook niet uit sluitend het Ned. leger op het oog (zie ook art. 178 G. W. 1848), ter wijl de scheiding der beide krijgsmachten geenszins van zelve een scheiding van rechtsmacht teweegbrengt. Men is dus als O. I. militair met verlof in Nederland zijnde, onder worpen aan de competentie v/d. Ned. Mil. rechtei.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 577