554 Is het wonder, dat de geest bij de officieren ontevreden wordt, dat tegenstanders van alles wat bond is, wijl bet niet met militaire begrippen strookt, thans zeggen: officieren van alle wapens vereenigt u. Yereenigt u, als arbeiders tegen den werkgever want er wordt met u gesold. De officieren zijn er erger aan toe dan een werkman tegenover zijn werkgever, en waar de werkgever immoreel handelt, missen zij de mid delen om daar tegen op te komen. Het legerbestuur handelt immoreel. Ik zal u bewijzen waarom. Als officieren worden aangesteld hebben zij zich schriftelijk verbonden om gedurende vier jaren het land als officier te dienen. Zij weten wat hun tractement is, zij kennen hun rechten en plichten en zij gaan die overeenkomst aan op de voorwaarden in het contract vermeld. Nu komt het legerbestuur en verandert dat contract maar willekeurig, vandaag dit, morgen vermindering van tractement, overmorgen verminde ring van huishuur, enz. En de officieren staan machteloosAl krijgen zij geen cent meer, zij moeten het land vier jaar dienen. Zij kunnen niet zeggen: u ver andert het contract, wij willen niet meer bij u werken. Neen, dienen moet je. Dat is het immoreele wat er in dien maatregel ligt, en waarvan vele jong getrouwde officieren thans de dupe zijn. Tot zoover De Locomotief. Het bericht van het blad is in zooverre niet geheel juist, dat de be doelde toelage alleen is ingetrokken voor officieren, die op excursie gaan, niet voor hen, die op expeditie zijn. Het toekennen der toelage in 't eerstbedoelde geval geschiedde tot voor kort feitelijk in strijd met de bepalingen en de onbillijke regeling kwam daarbij voor, dat gehuwde officieren, in garnizoen binnen het gewest, waarheen de excursie gericht werd, de toelage niet ontvingen, hunne collega's uit andere garnizoenen afkomstig, wèl, terwijl de achter gelaten gezinnen van beide categorieën officieren toch in dezelfde om standigheden verkeerden. Deze overweging en het reeds vermelde feit, dat de toelage in strijd met de bepalingen werd toegekend, is reden van de intrekking geweest. Het gerucht dat geloopen heeft, als zou de voornaamste overweging zijn geweest, dat door te velde zijnde officieren zoo veel gedelegeerd werd, is dus, gelukkig, ongegrond. Tegenover de intrekking der gehuwden-toelage is gekomen eene ver meerdering van daggelden op excursie, door welk voordeel het nadeel voor gehuwden echter niet geheel wordt opgewogen. Wij laten de min of meer scherpe uitdrukkingen in het entrefilet der Locomotief voor rekening van die courant, maar moeten toch opmerken dat ook eene geringe vermindering van tractement enz. vcor onze ge huwde jonge kameraden een ernstig nadeel is. Indien de toelage al in strijd met de bepalingen werd toegekend, zou het wellicht overweging hebben mogen verdienen, die bepalingen te herzien. Indien zij, die met het voorstellen of vaststellen der hier besproken nieuwe bepaling te doen hebben gehad, wisten of zich herinnerden, wat een vermindering in trac tement van, zeggen wij f 10.voor een tweeden luitenant beteekent, dan zou allicht eene mildere, inplaats van een strenger bepaling in het

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 580