569 tenminste, wanneer de Detachementscommandaut ervan overtuigd is, dat zijne onderbevelhebbers hun vak verstaan. Is zulks slechts gedeeltelijk of heelemaal niet het geval, hetgeen zal voorkomen bij in der haast samengeraapte afdeelingen, bij eene overmaat van verlofsofficieren, e. d., dan is een bevelhebber wel genoodzaakt zijn wil bekend te maken in den vorm van eene verhandeling, in plaats van een kort, maar kracht'g bevel. Men leze bv. de instructies van den Generaal Chanzy, een der bekwaam ste Fransche generaals uit den oorlog van 1870-71, die over slechts ge brekkig onderlegde onderbevelhebbers beschikte 1). Verder ziet de Detachementscommandant zich burger- of militair tele graafpersoneel en gereedschappen te verschaffen, om, zoo noodig, de tele graaflijn tusschen de halten Radjamandala en Tjirandjang te herstellen en de toestellen op die halten, waarvan het personeel zich wel uit de voeten gemaakt zal hebben, te bedienen. Voor het geval, dat de lijn met de voorhanden middelen niet hersteld kan worden, zorgt hij rij wielen of dogkarren mede te nemen, om tusschen Tjirandjang en Radjamandala een geregelden ordonnansendienst te organiseeren. Gedurende den nacht wordt niets bijzonders vernomen, zoodat den 24sten Maart, te 3.30 v.m., het van te voren ontworpen marschbevel uit gegeven wordt. fste Brigade, Padalarang, 24 Maart 1909, 3.30 v. m. Detachement Tjirandjang No. 2. Marschbevel voor den 24ste" Maart 1909. Troepenindeeling. 1. Vooruitgeschoven Cavalerie. Commandant: Luitenant P. 1 peloton, verminderd met 4 or donnansen. 2. Voorhoede. Commandant: Kapitein Q. 2 compagnieën van Inf. II. 1 ordonnans der cavalerie. 4 600 M. I 4 1. Betreffende den vijand is niets naders vernomen. 2. Het detachement onder mijne bevelen zal te 4 u. v. m. afmarcheeren om het défilé bij Tjirandjang te be zetten en alzoo de vervolging, welke onze hoofdmacht zoo spoedig mogelijk beginnen zal, te bespoedigen. 3. Het peloton cavalerie geeft 4 ordonnansen en marcheert recht streeks en zoo snel mogelijk naar het défilé van Tjirandjang, dat bezet wordt in afwachting van de komst van de infanterie aldaar. 4. De voorhoede begint hare taak, waar de voorpostenopstelling 3 K. M. ten westen van Padalarang gepasseerd wordt. Zij zendt bij Ra djamandala een patrouille langs den spoorweg om den toestand daarvan, alsmede van de telegraaflijn, te onder zoeken. Hierbij het door mij aange- 1) Chaüzy, La deuxième Armee de La Loire.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 595