571 De Detachementseommandant neemt vier ruiters van zijn peloton voor den ordonnansendienst: twee voor zich zelf en één voor elk bataljon infanterie. Zeer tegen zijn zin is hij tot deze onvermijdelijke verzwakking van zijne, toch al niet sterke cavalerie overgegaan, maar zonder ordon nansen kan hij het niet stellen. In het voorbijgaan zij hier gewezen op de groote voordeelen, welke eene buiten het verband der veldeskadrons staande afdeeling bijzonder voor den ordonnansendienst opgeleide en bestemde cavalerie zou opleveren. Voorhoede. De eeuwige vraag van sterke of zwakke voorhoeden behoeft den Detachementseommandant niet veel hoofdbreken te kosten. De voor- en nadeelen van eene sterke, dan wel van eene zwakke voorhoede ver liezen veel van hunne waarde door de geringe sierkte van het detache ment. In het algemeen geldt het beginselhoe sterker de voorhoede, des te beter en sneller kan zij hare taak vervullen, des te krachtiger zal de voorhoedeeommandant bij het ontmoeten van vijandelijke afdeelingen optreden. Wellicht zal hij, door de sterkte zijner voorhoede hiertoe verleid, zich in dit opzicht aan overdrijving schuldig maken en daardoor den Algemeenen Bevelhebber voor niet gewenschte daadzaken stellen, doch zulks kan voorkomen worden, wanneer laatstgenoemde zorgt, dat zijne bedoelingen goed door den voorhoedecommandant begrepen zijn. Echter blijft het nadeel bestaan, dat de Algemeene Bevelhebber bij eene sterke voorhoede zooveel te minder troepen in de hand houdt om een eenmaal begonnen gevecht in de wenschelijk gebleken richting door te zetten. Bij eene sterkte als de hier gegevene zal het den Detachementscom mandant niet zwaar vallen, overal zijn invloed te doen gelden, zal onder steuning van eene eventueel zwakke voorhoede door den geringen afstand tot de hoofdmacht bijtijds kunnen geschieden. Hij besluit dus tot eene sterkte van twee compagnieën, waardoor het tactische verband het beste bewaard blijft. Artillerie wordt niet bij de voorhoede ingedeeld. Wegens de geringe sterkte der voorhoede zou zij voor deze slechts een blok aan het been zijn, daar zij zelf beveiliging behoeft. Bovendien is ééne batterij te zwak om nog een onderdeel bij de voorhoede in te deelen. Mocht de voor hoede bij eene ontmoeting met den vijand artillerie noodig hebben, dan zal een bericht van het vooruitgeschoven peloton hoogstwaarschijnlijk hiervoor gewaarschuwd hebben, terwijl de afstand tot de hoofdmacht niet zoo groot is, of zelfs bergartillerie, die niet sneller dan stap gaan kan, is nog bijtijds ter plaatse De commandant van Inf. II, thans de oudste kapitein, dien de De tachementscommandant tot voorhoedecommandant beeft aangewezen, moet nu beslissen, of de gevechtstrein van zijn bataljon geheel of voor de helft bij de voorhoede ingedeeld zal worden. Daar draagdiercolonnes bij de voorhoede altijd hinderlijk zijn, zal hij slechts de helft van den totalen voorraad reservemunitie en van de pioniergereedsehappen, daar entegen de kreebrug, alsmede den staf der geneeskundige sectie in hun geheel bij de voorhoede indeelen. Yooral de kreebrug en eenige pionier- gereedschappen kunnen bij de voorhoede niet gemist worden, ook wegens het ontbreken van genietroepen (Zie L. B. V., blz. 57, 2de alinea). 1) Zie ook Jhr. G. A. A, Alting von Geusau. Applioatorisoh-taetiaehe Studiën, II- blz. 64 en 65.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 597