572 Bagagetrein. Ter bespoediging van den marsch, die bovendien 30 K. M. bedraagt, worden ransels, spreien, eetketels en kapotjassen bij den bagagetrein achtergelaten. Daar de bagagetrein gedurende den nacht niet gemist kan worden, gelast de Detachementscommandant, dat hij te 8 u. v. m. afmarcheert. Zoodoende zal hij niet al te laat in het bivak aankomen, terwijl de colonne in bare bewegingen niet door eene lange sleep voertuigen en draagpaarden gehinderd wordt. Eene afzonderlijke dekking is voor den bagagetrein onder de gegeven omstandigheden niet noodig; de kwartier en andere lichte zieken, die hunne afdeeling niet, doch den bagagetrein wel volgen kunnen, zijn voldoende om in zijne on middellijke beveiliging te voorzien. Plaats van den Detachementscommandant In het algemeen: zoo dicht bij den vijand, als zijne persoonlijke veiligheid toelaat, om zooveel mo gelijk zelf te kunnen zien en de binnenkomende berichten des te eerder te kunnen ontvangen. Alweer wegens de geringe sterkte van het de tachement is het voldoende, als de commandant tusschen hoofdmacht en voorhoede marcheert, waardoor den voorboedecommandant het min of meer hinderlijke van de aanwezigheid van den Detachementscommandaut bij de voorhoede zelve, bespaard wordt. Yoor zich zelf overwege men de maatregelen van den voorhoedecom mandant ter uitvoering van het marsehbevel, en de wijze, waarop de commandant der vooruitgeschoven cavalerie zijne opdracht uitvoert, in welken vorm hij marcheert: met of zonder zg. „snorpatrouille" vóór de spits uit en hoe hij zijn peloton in afwachting van de aankomst der in fanterie opstelt, wanneer hij het défilé Tjirandjang onbezet vindt. Ad 2. Reeds gedurende den marsch, misschien al eerder, overweegt de Detachementscommandant met behulp van de kaart de maatregelen bij aankomst te Tjirandjang te nemen, om, ingevolge L. B. V. 91, nog vóór het einde van den marsch het legeringsbevel te kunnen uitgeven. Ingevolge zijne opdracht moet het detachement aan 's vijands zijde van het défilé Tjirandjang gelegerd worden met wachten onmiddellijk bij de drie bruggen en beveiliging in westelijke richting. De dislocatie moet verband houden met de lijn van weerstand, welke bij nadering des vijands wordt ingenomen, om, ter uitvoering van de opdracht, het défilé ten behoeve der later volgende, eigen troepen open te houden. Hij moet dus beginnen met het vaststellen van die lijn van weerstand, om daar naar de verdeeling van de troepen te regelen. Eene nadere beschouwing van de kaart leert echter, dat eene geschikte stelling op een aan de sterkte van het detachement geëvenredigden afstand westwaarts van de bruggen niet te vinden is. Eerst de van zuidwest naar noordoost zich uitstrekkende kampong Seladjambe heeft een vrij goed schootsveld vóór zichde westrand heeft eene lengte van 1000 H., hetgeen voor 1000 geweren en 4 stukken geen overwegend bezwaar zou zijn, omdat ver sterking verwacht kan worden, doch de beide kunstwegen ten zuiden van den spoorweg zijn dan niet afgeslorendaarvoor komt de Detachements commandant troepen te kort. Zoekt hij eene stelling dichter bij de bruggen, dan heeft hij Seladjambe zeer dicht vóór zich. Er blijft hem dus niets anders over, dan de op-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 598