- 580 het oog op de vereischte beweegbaarheid. Immers het kanon zou zwaarder worden, meer draagdieren vorderen, de colonnelengte zou te zeer vermeerderen. Een modern draagbaar kanon met verhoogd vermogen vordert reeds het dubbele aantal draagdieren van vroeger, 6 tegen 3.x) Kan in Europa een totale draaglast van 150 tot 160 K.G. worden toegestaan, voor Indië geldt: één maximum last van 140, de overige lasten van het stuk, enz. hoogstens totaal 130, van een munitiedraagaier 100 K.G. Het vermeerderen der colonnelengte is niet slechts een be zwaar met het oog op marschsnelheid, doch meer nog uit een oogpunt van kwetsbaarheid, door uitbreiding van het trefvlak. Eén toevalstreffer, een der geschutdraagdieren buiten gevecht stellende, kan bij bezigen van groole dieren voor de geschut- en kleinere voor de munitie-lasten beteekenen, één stuk ge schut minder in de vuurstelling. Verder, in hoe meer lasten het stuk verdeeld wordt, hoe meer tijd het kost dat stuk schietvaardig te maken. Uit een artilleristisch oogpunt wordt dit laatste bezwaar gaarne aanvaard als in vuurstelling over een ballistisch hoog staand stuk beschikt kan worden. Ook wat betreft het uitvallen van stukken is het beter met weinig doch goede stukken in stelling te komen dan met meerdere doch minderwaardige. In den tegenwoordigen strijd kan met enkele goede stukken, waarvaD het vuur niet gedoofd of tot zwijgen gebracht kan worden, het den tegenstander nog zeer lastig gemaakt worden, getuige de Zuid-Afrikaansche oorlog. Vandaar opvoeren van het vermogen van draagbaar geschut tot de in verband met de vereischte beweegbaarheid hoogst mogelijke grens. Moderne, draagbare artillerie moet den strijd met veld-artillerie kunnen aanvaarden. Om die reden moet bij die artilleriesoort de vuursnelheid gelijk zijn aan, de trefkans en uitwerking die van het veld geschut nabij komen. 1) De Grieksclie kolonel DaDglis liet bij Schneider een project van een deelbaar draa?baar kanon uitwerken. Het stuk heett een kaliber van 7.5 c.M., een projectiel van 6,5 K.G., een V0 van 350 M. Griekenland nam dit kanon aan!

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 608