583 de van het kanon, in de richting, waarin de mantel werd afge nomen, elliptisch in stede van concentrisch gemaakt. Later gaven wij in overweging den mantel over de lengte in twee deelen te verdeelen, waardoor het afnemen zekerder werd en de ballast twee plasten in stede van één zolast zou vormen. Dit idee is thans nog verder doorgevoerd, door den ballast niet boven op het kanon, doch in twee deelen, op zijde van het kanon en wieg te bevestigen. De radhoogte werd grooter genomen, waardoor de vuurhoogte wel vermeerderde, doch door een tweemaal rechthoekig omgebogen asstelsel niet meer dan 10 c.m., niettegenstaande de wieg met het geheele terugloop- en voorbreng-mechanisme nu in één cylinder onderin stede van als in het project in twee cylinders zijwaarts van het kanon werd aangebracht. Door het tweemaal rechthoekig omgebogen, dus U- vormige, asstelsel werd het voordeel van twee vuurstellingen, een lage en een hoogevoor groote elevaties, verkregen. De as bestaat uit twee zwengelvormige stukken. Aan het platte verticale deel zit hui-ten een tap voor het rad, binnen een tap voor de affuit. Hierdoor kunnen de raden, ten opzichte van de affuit, hoog en laag gesteld worden. Een vaste stand wordt in beide standen verkregen door koppeling van het verticale deel der as, aan de affuit. De vuurhoogte kan van 60,5 c.m-, op 8! c.m., de maximum elevatie van 24° op 32° graden gebracht worden. Door verder de tappen van den wiegdrager aan het achtereinde aan te brengen, komt het stuk meer naar voren op de affuit te liggen, waardoor een constante terugloop kan behouden blijven, complicaties van eenen veranderlijken terugloop uitgewonnen worden. Zelfs bij de grootste elevatie 32° blijft het stuk vrij van den bodem. Aan het staartbeslag worden de boomen van het lemoen aan de handvatten bevestigd: het lemoen bestaat dus alleen uit de boomen. In hoofdzaak zijn dit de voornaamste wijzigingen. Na het voorgaande kan volstaan worden met eene korte beschrijving van het proefkanon x). 1) Zie ook I. M. T. 1906, II blz. 717 en 791.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 611