- 590 van hun grond tot Duitsch gebied. Daarin alléén lag al eene aanwijzing dat men zeker in de eerste tientallen van jaren met de grootste voorzichtigheid te werk moest gaan en op ernstige onlusten voorbereid moest zijn, te meer omdat aanra kingen met de bevolking siechts sporadisch voorkwamen. Boven werd reeds gezegd, dat slechts eene zeer zwakke troepenmacht in Z.- W. Afrika aanwezig was, een gevolg van den wensch der Duitsche Rijksregeering om bij haar kolo nisatie zooveel doenlijk de zuinigheid te betrachten, ook om den tegenstanders van haar koloniale politiek een wapen uit de hand te slaan. Evenals zoo dikwijls ook elderfe 't geval was, is deze mis plaatste zuinigheid de bron van veel ellende en eigenlijk de oorzaak van den opstand geweest, waarbij nog vele andere aanleidingen kwamen, die straks vermeld zullen worden. De zuinigheid had tot gevolg een politiek van zachtheid, overreding en vermijding van geweld, terwijl eene krachtige bezetting die slechts tijdelijk behoefde te zijn, daar de groote toevloed van kolonisten (in 1904 4000) het vooruitzicht gaf, dat in de kolonie spoedig door de kolonisten zelve rust en orde ge handhaafd zouden kunnen worden het noodige ontzag onder de inboorlingen zou hebben doen ontstaan en dezen zoo wellicht eerder er toe gebracht hadden kunnen worden, hun zwervend leven op te geven, zich te vestigen en naast de veeteelt ook landbouw, c. q. industrie als middelen van bestaan te leeren beschouwen. Nu bleven de oorspronkelijke bewoners hun middelen van bestaan uitsluitend zoeken in de veeteelt, die, op hun manier uitgeoefend, de beschikking noodzakelijk maakte over groote uitgestrektheden grond, daar ze voortdurend van de eene plaats naar de andere door 't land zwierven. Na de vestiging der Duitschers ging echter een zeer groot deel van het land uit het bezit der inlanders over in dat der Duitsche koloniale regeering, van de kolonisten en de handelaars. Na eiken partiëelen opstand werd bij wijze van boete een gebied als z. g. „Kroonland" geannexeerd en aan kolonisten of maatschappijen verkocht of verhuurd D- Van het land, dat II Toen in 1904 de groote opstand uitbrak was 2/3 van geheel Z. W. Afrika Kroon land. Zie Zeitschrift für Kolonial-Politik 1905 blz. 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 618