595 - ter garnizoenen hadden licht een offer der overmachtige opstan delingen kunnen worden, wanneer ook de hoofdplaatsen onver hoeds aangevallen waren. Nu begonnen de Herero's den opstand met het behalen van buit en 't vermoorden van de farmers en de kleinste detachementen, zoodat de overige nog tijdig ge waarschuwd waren. a Aan de geringe sterkte der troepenmacht werd eenigszins tegemoet gekomen door het vrij. groote aantal reserve-en land weer-officieren en manschappen, die in de kolonie aanwezig waren. Even voor het uitbreken van den opstand bedroeg hun aantal 34 officieren en 730 man, ongerekend 138 man, die tot den landstorm behoorden. Yan bijzondere waarde was het, dat een groot deel hunner vroeger van de Duitsch-Koloniale troepen deel had uitgemaakt. Voor deze reserve was in de kolonie een toereikend aantal geweren met munitie aanwezig, terwijl ook de vivres-voorraden voldoende waren om de gefieele blanke bevolking der kolonie, militairen en burgers, minstens een jaar te voeden. Evenwel zijn deze gunstige factoren niet geheel tot hun recht kunnen komen, daar de Duitschers door den opstand verrast werden, zoodat vele reservisten vermoord werden, vóór ze een garnizoen bereikt hadden, terwijl zij elders, b. v. in Swakopmond van de wapenmagazijnen waren afgesneden. In 't algemeen kan men dus uit het voorgaande de conclusie trekken, dat de bezetting van Z. W. Afrika voor een nog niet volkomen tot rust en orde gebracht land onvoldoende was en dat dit nog te meer moest uitkomen door de onoordeelkundige versnippering dezer zwakke krachten over het uitgestrekte land. Wordt vervolgd. I. M. T. 1909. SS

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 623