598 De lsfce handeling nu, kan w el werktuigelijk verricht worden, wat reeds uit de redactie volgt, want het woordje denken, doelende toch op „hersens gebruiken" behoeft bij de omschrijving der handeling niet gebruikt te worden. De 2de handeling kan nooit werktuigelijk verricht worden want.... men moet er bij denken: het verbeteren der richting na den aanslag het z. g. n. narichten, is een bewuste handeling. Zij, die nu beweren dat iedere zelfbewuste handeling op het gevechtsveld onmogelijk is, dus ook de keer F. d. Br., zou den, consequent blijvende, ook de geheele richting overboord moeten gooien, èn bij de voorbereidende opleiding èn bij de schietoefeningen zelf. Immers op het gevechtsveld zouden toch alleen maar aanslagen gemaakt worden en een snippenja ger b.v. die ook slechts het aanslagschot kent, oefent zich ook niet in het richten, heeft er zelfs nooit van gehoord en schiet toch goed. Wèl maakt hij zich een werktuigelijken aanslag eigen en des te meer hij jaagt, des te grooter zijne bedreven heid er in wordt, hetgeen dus pleit voor 't herhaalde doen. En om nu den man voor iets op te leiden waar hij in de praktijk niets aan heeft, is onnoodig en geschiedt bovendien nog ten koste van de hoofdzaak: de opleiding tot den werk tuigelijken aanslag. Maar die consequentie heeft men niet aan gedurfd. F. d. Br. zegt op blz. 308 „bewuste evenwichtscoördina- tie (dus het richten) is onmogelijk", maar op blz. 323 staat weer „dat richten op het gevechtsveld bijzaak is" dus dan toch wel mogelijk en dat het bij de opleiding noodig is. Hij is dus in consequent! Door het volgende hoop ik aan te toonen dat richten op het gevechtsveld wel mogelijk is en dus bij de op leiding noodig en kunnen we dus consequent blijven. In theorie wordt door het gevaar etc. etc. de pupil vergroot en functioneert het netvlies niet behoorlijk en is dus bewuste evenwichtscoördinatie niet uit te voeren. Uit de praktijk evenwel, weten we, dat steeds van een troep, zelfs onder de moeilijkste omstandigheden, eenigen door groote koelbloedigheid of wat ook, wel degelijk volkomen zelfbe wust kunnen en zullen handelen; die dus wel degelijk bij het schieten hun verstand laten werken en na den aanslag zullen narichten (zij waren het bij de Japanners die de Russische of-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 626