608 Maar aannemende, dat het systeem van den Heer Heystek slaagt bij proefneming in garnizoen wat ik hoop, omdat al zoolang gewacht is op de verwezenlijking van het lievelings denkbeeld der troepenofficieren en een oplossing in de eene of andere richting moet gevonden worden hoe wil men het dan stellen met de administratie van eene compagnie, die zelfstan dig te velde optreedt Dan heeft men hij die compagnie toch weer een administrateur noodig, hij moge dan comp.-comdt., kwartiermeester of hoe ook heeten. Mijn sergeant-majoor, ad- mistrateur der compagnie, voorziet in al die gevallen. Dan heb ik nog bezwaar tegen het denkbeeld om alle uitbe talingen door den kwartiermeester te laten doen. Hoe moet dat te velde, als de compagnieën verspreid zijn op eenige uren afstand van elkaar? De soldijen zouden evenals bij de hospitalen om ie 8,9, 10 of 11 dagen betaald worden, maar dat is een groot ongerief als de uitbetalingsdag op zon- of feestdagen valt, terwijl de toestand bij de hospitalen nu ook niet als een ideaal mag aangemerkt worden. Door één keer in de week op inspectiedag te laten uitbetalen, als de manschappen bijna allen present zijn, wordt dat veel gemakkelijker. Als de kwartiermeester voor vier com pagnieën plus kl. staf eenmaal in de 10 dagen het uitbetalings- boek en het model le moet afsluiten, heeft hij zijn handen vol en komt hij er niet in één dag mee klaar, want den len, Hen en 2 len van de maand kan men pas met het afsluiten beginnen en niet altijd den volgenden dag klaar zijn. Het aan kwar tiermeesters toegevoegde schrijverspersoneel is in den regel niet van zulk goed gehalte, dat men hen dat mag toevertrouwen, zoodat de kwartiermeester zelf alles alleen mag doen bij zijn ander werk. Bij een subsistentenkader als dat te Batavia zou men dan nooit op tijd kunnen uitbetalen. Misschien tellen mijn bezwaren in de oogen van velen niet, want bij de hospitalen voeren de administrateurs, zooals schrijver aan haalt, ook wel de geheele administratiedoch ik vermeen, dat het voorbeeld door mijn collega niet gelukkig gekozen is, omdat het per soneel bij een hospitaal le klasse nog niet de helft telt van de sterk te van een bataljon en in zoo'n hospitaal aan den administrateur behalve de schrijvers nog drie onderoff.-kwart, zijn toegevoegd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 636