Krijgsgeschiedenis, Enkele patrouilles in Pedir, Plaslanden en Celebes. Het groote bendehoofd Ben Peukan in Pedir, die zich reeds meermalen had willen onderwerpen, maakte hiertoe een paar jaren geleden wederom aanstalten. 's Nachts 12 uur stond een extra-trein even voorbij het bivak Beureunoeën klaar om hem naar Sigli te brengen. In den trein bevonden zich drie groepen Europeanen onder comd0 van een luitenant. Voortdurend was het een heen en weer geloop van afgezanten, maar Ben Peukan kwam niet. Een patrouille uit het bivak Lam-Meulo kwam toevallig bij den trein en hoorde, wat er gaande was. De comdt. meldde zich telefonisch bij den civiel-gezaghebber in Sigli en kreeg opdracht, naar den Z -rand van een nabij gelegen kampong te marcheeren, aldaar tot 8,30 v. m. te wachten en mocht Ben Peukan zich dan nog niet gemeld hebben, de actie te beginnen. De comdt. dei- Europeanen ontving dezelfde opdracht. Deze marcheerde direct af, de patrouille uit Lam-Meulo volgde. Aan den Z.-rand van bedoelde kampong gekomen, bleek de comdt. der Europeanen reeds te zijn doorgemarcheerd, zonder zich aan de opdracht te hebben gehouden om tot 8,30 v. m. te wachten (helaas komt het nog al eens vóór, dat zelfs officieren door hun zucht naar eene be looning het algemeen belang uit het oog verliezen). Toen het 8.30 v. m. was, ging ook de comdt. der patrouille uit Lam- Meulo voorwaarts. In de Zuidelijkste kampong gekomen, werd één gedeelte langs de rand gezonden, de comdt. zelf ging naai de heuvels en zou aldaar de andere patrouille afwachten. Na eenigen tijd langs den rand te hebben gepatrouilleerd zag de comdt. dezer laatste patrouille op korten afstand rechts van hem een aantal met geweren gewapende Atjehers Deze werden onmiddellijk omsingeld. Slechts 4 konden ontsnappen, die door een paar man werden achtervolgd. Daar de comdt. dacht, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 640