616 ideale maatstaf voor de juistheid vau den aanslag zou den stand van richt- en vizierlijn moeten aangeven op het oogenblik dat de aanslag is volbracht. Thans is de maat niet zuiver, ten deele omdat de aanslagsfout door het narichten wordt gecorrigeerd, ten deele omdat de fouten van den aanslag samensmelten met die van het geweer. Ook is de benoodigde tijd niet enkel af hankelijk van geoefendheid in den aanslagmaar ook van geoe fendheid in tal van andere zaken. De heer Fabius nam echter aan in afwachting van beteren maatstaf dat bij het schieten schot-voor-schot de bekwaamheid evenredig was met het behaalde aantal punten omgekeerd evenredig als men het beste cijfer 1 noemt, het volgende 2, e. z. v., hetgeen aanbeveling verdient, omdat het een vermenigvuldiging in de plaats stelt van een lastiger deeling) en omgekeerd evenredig met den voor het afgeven van het volledige schot gebezigden tijd x) (voor het schieten van een serie wordt het laatste„omgekeerd even redig met het vierkant van den voor het afgeven van de serie gebezigden tijd.) Ten aanzien van overgangsvoorwaarden ga ik accoord met wat Fabius zegt op bi. 39 van den Leergang: De C. Cu. dienen ze echter te regelen, ofschoon ik tegen het door hoogerhand opmaken van tabellen voor overgang bij wijze van leiddraad, geen bezwaar zou hebben. Schier overbodig te zeggen dat de uitdrukking van den heer F. de Br. mij veel te absoluut voorkomt. Het lag niet in mijne bedoeling een volledige critiek te leveren op ons nieuwe schietvoorschrift, dat 'k wil het gaarne con- stateeren zeer veel goeds bevat en een enorme verbetering »De omstandigheid dat de leerlingen niet behoeven te voldoen aan bepaalde overgangsvoorwaarden, brengt het groote voordeel mede, dat ook geoefend kan worden bij minder gunstig weer en bij duisternis, zonder dat de leer lingen daardoor in hunne vooruitzichten worden benadeeld." »Er bestaan echter geen overgangsvoorwaarden, zoodat van een stelsel matige opleiding van slechte tot goede en middelmatig e schutters geen sprake is" (bl. 317) 1) Bij het gebruik van een seconde-slinger in seconden, bij het gebruik van een tertshorloge in J seconden uitgedrukt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 646