618 nemen terwijl het gewilde trefpunt in het snijpunt der assen ligt. V/at de grootte der schijf betreft, is die der Nederlandsche Schoolschijf (2.50 breed en 1.70 hoog) voldoende; daarnaast kunnen schijven van kleiner afmeting worden gebruikt, waarop echter natuurlijk voor zooveel de grootte het toelaat, dezelfde ellipsen als die van de schoolschijf moeten voorkomen. Tegen het aan brengen van figuren op de schijven is geen bezwaar, mits ge zorgd worde dat ze zóó worden aangebracht, dat het gewilde trefpunt samenvalt met het snijpunt der assen en dat de ellipsen den maatstaf voor de bekwaamheid blijven en niet de figuren! Het meten van bekwaamheid beoordeelen van resultaten bij het gevechtsschieten (bundelvuur) moet geschieden naar dezelfde beginselen. J. F. den Ouden Kaptder Infanterie. Buitenzorg19 Mei 1909. 5Iqq1 II. Bel Schoolschiefen, De oefeningen a tot en met k zijn gerangschikt volgens de zwaarte. De reeds verkregen bekwaamheid bij de Voorbereidende Oefeningen is maatstaf tot bepaling van de oefening, waarin iedere leerling begint! In de opeenvolging der oefeningen van eenzelfden leerling is verzwaring aan te brengen, zoowel volgens den aard der oefening als volgens afstanden en houdingen. Bij die opeenvolging moet gestreefd worden èn naar geleidelijke verzwaring èn naar afwisseling. a. Schieten op de voor ieder schot 5" zichtbaar gestelde schijf; in verschillende houdingen, opgelegd en uit de vrije hand, en op verschillende afstanden. Waardeering der schoten volgens punten, waarbij een niet in den aangegeven tijd gelost schot als een misschot wordt aangemerkt. b. Als a, schijf 4" zichtbaar. c. Als ff, schijf 3 zichtbaar. d. Als schijf 2" zichtbaar. e. Als a, schijf minder dan 2" zichtbaar.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 648