625 a. men is niet in staat reeds in vredestijd voor het leger zich een aantal motorvoertuigen aan te schaffen, dat kan voldoen aan deeischen, welke de oorlog zal stellen; daarom wordt slechts een kern gevormd. b. de hulp van particulieren wordt ingeroepen. c. de vorming van vrijwilligers-vereenigingen, welke zekere ver plichtingen op zich nemen, wordt bevorderd, omdat het gemakkelijker is met vereenigingen dan met een groot aantal particulieren te onder handelen. In de vereenigingen kunnen de leden ook gemakkelijker discussiëeren over de door Regeering of Legerbestuur gedane voorstellen; terwijl dit niet zoo eenvoudig is, als men met ieder particulier op zich zelf rechtstreeks een contract wilde afsluitendeze op de werving gelijkende manier zou waarschijnlijk het nadeel hebben, dat de aannemingsvoor- waarden onvoldoende bekend zouden zijn, dus de resultaten geringer. d. de vereenigingen staan onder controle van het legerbestuur, dat eene vrij groote macht en invloed uitoefent. In het Technisch Bijblad van de Kampioen van 5 Maart 1909 vond ik de mededeeling, dat het Engelsche legerbestuur in een aantal transport en proviandeeringseolonnes do helft der voertuigen uit automobielen wil doen bestaan. Elk dezer colonnes moet drie automobielcompagnieën be vatten, van welke elk 89 chauffeurs heeft. Bovendien zal elk der colon nes zeven automobiel-vrachtwagens meevoeren. De ordonnansen rijden op motorrijwielen. Hoe het militaire automobilisme bij ons geregeld is, is mij onbekend. Kan de Redactie ons misschien hieromtrent inlichten Mocht de zaak nog niet geregeld zijn, dan zou het toch hoog tijd worden; het minste, wat gedaan kan worden, is eene controle er op na te houden van de aanwezige motorvoertuigen. Zoo wij er echter ooit toe over zouden gaan, een eigen park op te richten, zou eene organisatie als in Oostenrijk- Hongarije aanbeveling verdienen, zij het ook, dat zij bij ons niet op eene zoo uitgebreide schaal behoeft te zijn. Wat wij zeer zeker noodig zouden hebben is, eene afdeeling voor proefnemingen, eene instructie- afdeeling en technische agenten eene constructie-werkplaats zou te duur zijn, vooral bj eene beperkte organisatiegemakkelijker zou het zijn, daar voor de hulp van fabrieken in te roepen, dan wel de werkzaamheden aan de staatsspoorwegen op te dragen. Persoonlijk voel ik voor het laatste het meeste, omdat de werkplaatsen hiervan in oorlogstjd het langst ons zullen kunnen blijven helpen. Wijders zou hot Gouvernement de oprichting en instandhouding van een aut.omobilisten-en motor wielrijdersclub moeten begunstigen. Mj voor behoudende, later wat uitvoeriger over de motorvoertuigen zelf te spreken, wil ik toch opmerken, dat m. i. de motorrijwielen in de sportwereld te weinig gewaardeerd worden toch zijn de goede merken volkomen be- triebssicher, terwijl ook rijwielen van 1-| P. K. in staat zjn zware hel lingen te nemen. Bij de Keizermanoeuvres in 1908 gingen de motor- rjwielen zelfs dwars door het terrein; zonder dit nu in onze sawahs of bergterreinen te verwachten, kan men dus toch op de moeilijke paden veel dienst er van hebben. Laat men deze sport dus aanmoedigen! Zoo zouden wij den weg volgen, door andere mogendheden aangegeven, een goeden weg, welke, ons niet te zware offers zou kosten. Lust zal bij de particulieren bj ons, naar ik hoop, in evengroote mate bestaan ais in

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 655