628 plaats beeft men daar geene vergunning noodig, om zijn eigen voertuig te berijden, doch slechts eeD rijbewijs en dit vraagt men aan den Com missaris der Koningin aan per brief (kosten f 0,05), waarbij ingesloten een extract uit het bevolkingsregister, waaruit de leeftijd van den aan vrager blijkt, en dat overal gratis wordt verstrekt. Dat is gemakkelijk Hier behoort echter, bij verandering van woonplaats, indien men daardoor in eene andere residentie komt, opnieuw f 3.te worden uitgegeven, indien althans bij de aanvrage om vergunning geen overeenstemming tusscben de residenten is kunnen worden verkregen! Was bet nu maar alleen een geest van bureaucratie, dien men in de motor ordonnantie vindt, dan zon bet wel onaangenaam zijn, maar soedah Maar, zooals boven ook reeds is aangetoond, is blijkbaar de ordonnantie zonder eenige kennis van zaken samengesteld („deskundig onderzoek, proefritten"). Erger evenwel blijkt deze volslagen onkunde uit de bepaling, datde auto mobiel bij bet gebruik steeds voorzien moet zijn van „eene inrichting, waar door het voertuig elk oogenblik, zoo noodig, van volle vaart binnen een af stand van 10 meter tot stilstand kan worden gebracht". De afstand, waarop de auto tot stilstand kan worden ge dracht, althans zonder haar te beschadigen, hangt af van de snelheid, waarmede men rijdt; zoo zal bij eene snelheid van 80 K.M. de auto binnen de 40 M. tot stilstand kunnen worden gebracht. Auto's, die altijd voldoen aan den door de ordonnantie gestelden eisch, bestaan dan ook niet, tenzij men zeer lichte heeft die slechts eene ge ringe snelheid zouden kunnen ontwikkelen. Maar gesteld dat men zulke krachtig werkende remmen had aangebracht, dat eene auto rij dende met eene snelheid, grooter dan die, welke volgens de heden ten dage nog geldende begrippen omtrent den afstand binnen welke ge stopt kan worden, noodig zou zijn om haar binnen 10 M. afstand tot stilstand te kunnen brengenook inderdaad gestopt wordt, wat zou dan in zulk een geval geschieden? We kunnen al dadelijk zeggen, dat de inzittenden bij eene groote snelheid op de meest onvrijwillige wijze gedwongen zouden zijn hunne zitplaatsen te verlaten, om zich eenige meters voorbij hun voertuig op hun hoofd op de aarde geprojecteerd te vinden. Verder ontstaat een koppel, n. 1. de drijfkracht in het achterste gedeelte van de auto, en de remming in het voorste gedeelte, waardoor zij onvermijdelijk over den kop zal slaan. Ik meen, dat de Sport imBiid in een zijner afleveringen hiervan een voorbeeld geeft. Ik vermoed, dat wanneer de makers der ordonnantie, of de residenten, of de deskun digen, de auto's op deze bepaling slechts eenmaal beproefd hadden, het voorschrift onmiddellijk vervallen zou zijn. Gelukkig schijnt men er echter niet de hand aan te houdenmen hoort althans nergens van ongelukken, bij het onderzoek voorgekomen. Gelukkig voor de eigenaren van auto's, want het zou blijken, dat na deze geweldproef hun voertuig geheel vernield zou zijn. Ten slotte nog iets over de belastingen. Men betaalt hier f 18. belasting voor een motorrijwiel, en voor een gewoon rijwiel f 6.En dat, terwijl een motorrijwiel in het gebruik al zooveel duurder isWaar lijk, in Indië wordt weinig of niets gedaan, om de motorsport aan te moedigen; integendeel, men legt den eigenaren van motorvoertuigen allerlei chicanes in den weg. Hadden wij nu maar een goed georganiseerde motorsportclub, die het Gouvernement kon voorlichtenvan zulk een lichaam kon men we 1

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 658