- 630 De wedstrijden, die ik in de gelegenheid was in het voorjaar te Cairo bij te wonen, waren, hoewel er geen der Gardekorpsen aan deelnam, in zooverre interessanter dan menig, op zich zelf in het moederland voel grootscher schouwspel, daar ook Egyptische troepen aan de wedstrijden deelnamen samen met hunne veroveraars" en zoowel de geheele in ternationale vreemdelingenbent van Cairo alsook verschillende leden van het hof van den Vicekoning aanwezig waren. Het wonderschoone, bijna tropische landschap, het heerlijke, met groote vakkennis aangeleg de sportterrein der Engelsche militaire kolonie op de Nijl-delta Gezireh vormen een bijzonder gunstige gelegenheid voor het houden dezer wed strijden, waarbij de opmerkzame toeschouwer zoo menig schijnbaar nioti- gen maatregel in de samenstelling kan vinden, welke in de eerste pl*ats er voor bestemd is de populariteit van het leger te bevorderen, stemming te maken voor het Engelsche militarisme. „Militarisch", in den Duit- schen zin van het woord, ging het er echter werkelijk in hst geheel niet toe; alles ging ongedwongen en met uitzondering van enkele num mers van het zeer lange programma had alles, zoowel voorbereiding als uitvoerin?, het aanzien, dat de sport meer dan het militaire op den voor grond werd gesteld. De wedstrijden duurden een geheelen dag, onderbioken door eene lange middagpauze; de namiddag bracht de interessaniste nummers eu als gevolg daarvan het uitgelezen publiek en de hoogste autoriteiten. De Khedive had zijn sterke, uitstekende en onder leiding van een Oos- tenrijksch kapelmeester sraand muziekkorps ter beschikking gesteld, wel ke afwisselend met de eveneens uitstekende regiments-muziek der In- niskilling Dragoons de pauzes aanvulde. De niet deelnemende manschap pen van alle regimenten, ook van de Egyptische, omzoomden als toe schouwers in een dichte haag het afgezette deel van het uitgestrekte sportterreinhunne bonte uniformen, de witte helmen der Engelsehen en de roode fez der Egyptische soldaten boden een vroolijk schouwspel aan; regimentsgewijze stonden ze bijeen en vuurden door luide uitroe pen hunne kameraden tot de hoogste inspanning aan en volgden ijverig met goed-of afkeurende geluiden den gang der zaken; veel werd onder deze toeschouwers gewed. Ongewoon voor Duitsche oogen is het loopen met een stokje in uniform en de vele gehuwde soldaten, die met vrouw en kinderen aanwezig waren. De zeer hooge entreegelden waren ook, vermeen ik, bestemd voor de weduwen en weezen van militairen. Zoo als vanzelf spreekt waren kostbare prijzen uitgeloofd, zooals in Enge land bij sportwedstrijden niet anders denkbaar is: eereprijzen voor of ficieren, geldprijzen voor de onderofficieren en manschappen. Zoo volgde het eene „event" het andere; elk nummer werd geleid door een officier van het betrokken troependeeleen onderofficier ver kondigde na den afloop met luider stemme en opvallend duidelijke ver melding van het korps den overwinnaar, zooals men ziet alles tot op wekking der eerzucht en aanmoediging van den korpstrots. Eerst kwam het bajonetschermen, waarbij niets bemerkenswaard zich voordeed; dan touwtrekken tusschen lieden van twee verschillende regi menten, van het eene kleine, taaie, lenige, van het andere regiment groote, krachtige kerels. Elke partij trok onder commando van een onderofficier en uit de toekijkende soldatenmenigte stegen opgewonden, aansporende kreten tot de partijen, die niet in uniform, maar in een

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 660