633 Bereden Pioniers. In de „Russische Invalide" -wordt een lans gebroken voor de weder invoering in het Russische leger van bereden pioniers. Daarbij worden eenige krijgsgeschiedkundige herinneringen opgehaald. Van 1819 tot 1862 bestonden in dat leger 2 divisies (afdeelïngen) bereden pioniers. Tijdens den oorlog van 1877/78 werden dergelijke afdeelingen geïmpro viseerd. Hoewel ze eerst geformeerd werden, toen de wenschelijkheid bleek, waren aangewezen op de zware voertuigen van den trein van het sappeurbataljon, zij weinig of in 't geheel niet van te voren voor hunnen specialen dienst waren opgeleid en onder commando werden gesteld van slecht bereden sappeurofficieren, hebben ze in dien oorlog toch belangrijke diensten bewezen. Daarom werd na dien meer de aandacht gewijd aan de opleiding der cavalerie in den veldpioniei'dienst, waarvoor officieren en manschappen der cavalerie bij de sappeurbataljons werden gedetacheerd. De resultaten waren echter gering, daar de menschen na terugkeer bij hun eigen wapen geenerlei praktijk in de verworven kennis onderhielden en het geleerde spoedig vergaten. Dit bleek maar al te duidelijk in den laatsten oorlog. De bij het sappeurbataljon gedetacheerd geweest zijnde cavaleristen bleken bij voorkomende vernielingen volkomen hulpeloos te zijn, deze moesten worden uitgevoerd door sappeurofficieren en manschappen. De schrijver komt tot de conclusie, dat reeds in vredestijd bereden pioniers moeten worden opgericht, daar detacheering van cavaleristen bij de sappeurbataljons in oorlogstijd onvoldoende resultaten belooft en men ook niet de manschappen van het sappeurbataljon in oorlogstijd eerst bereden kan maken. Iedere cavaleriedivisie zou een pioniereskadron met vier zelfstandig bruikbare pelotons moeten hebben. (L)- M. W. 124108. Ligt in het bovenstaande geene ernstige waarschuwing voor ons Indische leger om maar weinig vertrouwen te stellen in de pioniervaardigheid onzer met springmiddelen uitgeruste cavalerie? Volgens bl. 238 van het laatste Wetenschappelijk Jaarbericht was men in Daitschland ook bezig proeven te nemen met bereden pioniers, omtrent de uitkomsten was den samensteller evenwel nog niets bekend. Ik voor mij vermeen, dat de remonteering in Indië te moeilijk is om voor bereden pioniers gebruik te mogen maken van paarden. Zelfs de goede dieren van het inheemsche ras zullen al spoedig voor andere doel einden hard noodig blijken. We zouden echter met vrucht gebruik kunnen maken van rijwielen om zoodoende vlug vernielingen en herstellingen op groote afstanden te kunnen uitvoeren. Onze zeer karige formatie aan genietroepen kan daarvoor echter niets missen. Zij toch blijkt nu reeds te klein om deze zoo bruikbare elementen overal te kunnen bezigen, waar de in den Archipel voortdringende be schaving haar hulp voor vredesarbeid inroept. Yoor geregelde oefening blijft dan ook weinig tijd over. Daarom ware uitbx*eiding van het korps genietroepen met vier secties op rijwielen, voorzien van krachtwagens of motorfietsen voor de reserve uitrusting, geen luxe.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 663