De ueldkeukens in de Derscniilende legers» 635 „Cinna" de volgende karakteristieke uitspraak geeft: „Ik begrijp dat deze daad slechts veinzerij was van een tyran, en ik heb als berekening goedgekeurd wat ik als gevoel kinderachtig vond". Een van hen, aan wien Napoleon het meest gehecht scheen, was Duroc. „Hij houdt van mij. als een hond van zijn meester", zeide hij. Hij ver geleek het gevoel van Berthier voor hem, als dat van een kindermeid voor de haar toevertrouwde kinderen. Zijne vergelijkingen, verre van vreemd aan zijne theorie van de beweegredenen, die den mensch doen handelen, waren er een natuurlijk gevolg van. Daar, waar hij gevoelens ontmoette, waarop hij zijne berekeningen niet kon toepassen, zocht hij de oorzaak daarvan in een soort instinct. (M.) (Spectateur Militaire). In alle moderne legers wordt in verband met de steeds hoogere eischen der verpleging, de groote waarde erkend van de vervoerbar9 veldkeuken. In Oostenrijk, Italië en Frankrijk werden meerdere proeven genomen met zulke gunstige resultaten, dat besloten werd tot de invoering dezer veldkeukens. In Japan bestaat het voornemen tot invoering van een veldkeuken waarin voor 600 man rijst en visch bereid kan worden in 2 uur 40 min. Deze veldkeuken met 4 instedejvan 6 paarden, zooals vroeger, bespannen, wordt bediend door 8 man. Elke ketel heeft een filter, waardoor men niet alleen aangewezen is op zuiver water. Duitschland nam ook reeds eenige jaren proeven met een veldkeuken getrokken door 2 paarden en eveneens met de gunstigste resultaten, zoodat tot de definitieve invoering besloten is en wel één per compagnie, batterij of escadron. (CSchweiz. M. B. 12—08.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 665