637 gestelde vertrouwen, ook door goed gedrag, en vermijding van alle buitensporigheden, niet zullen beschamen. Mocht hij zich in zijne ver wachtingen bedrogen zien, dan zou de thans bij wijze van uitzondering verleende vergunning, niet alleen worden ingetrokken, doch ook in de toekomst niet meer worden vernieuwd. De Engelsche pers begroet mot vreugde dezen maatregel van het Le gerbestuur tot verheffing van den goeden geest en verhooging van het aanzien der uniform en heeft alle hoop op goede resultaten der nieuwe beschikking; tegelijkertijd wordt er op gewezen, dat de minister van oorlog zelf de verbetering van het soldatenmateriaal zoowel in mo- reelen als in disciplinairen zin als „enorm" had aangeduid, en ver zekerd had, dat thans bijna een derde deel van het Britsche leger uit afschaffers bestaat, waarom dan ook overal in de garnizoenen en kazernen voor hen afzonderlijke vertrekken beschikbaar zijn gesteld. Het getal dergenen, die wegens slecht gedrag uit het leger verwijderd zijn, is zooals tenminste de „United Service Gazette" verzekert in de laatste 5 jaren 80 °/0 terug gegaan, waartoe de verhoogde bezoldiging, de ver meerdering der aan den troependienst verbonden voordeelen en de voor de soldaten gevormde betere levensomstandigheden hebben bijgedragen. O) N. M. BI. fifsiandinefers. Kapitein Marindin van den staf van het Zuiderleger heefteen i.ieuwen afstandmeter uitgevonden, die door het ministerie van oorlog werd aangenomen en bij den troep zal worden ingevoerd. Hot departement heeft voor den onmiddellijken aanmaak van een zeker aantal instrumen ten 5000 dollars uitgetrokken. Zij zijn allereerst bestemd voor het ge bruik bij het nieuwe 18-ponder snelvuurgeschut, waarmede de veldartil lerie kort geleden is bewapend. Vooral op groofe afstanden moeten met den nieuwen afstandmeter bijzonder goede resultaten wat betreft juiste opmetingen zijn verkregen. (Mil. Wochenblatt No. 147). R. Kritiek op de manoeuvres nan het Ooorderleger. De herfstoefeningen der troepen behoorende tot het Noorderleger had den plaats onder leiding van den luitenant-generaal Oliphant van 21 tot 26 September van het vorige jaar in de Hambleton-heuvels. Volgens de Army and Navy Gazette no. 2541 legde generaal Oliphant in zijne kritiek er den nadruk op dat het theoretisch wel heel mooi is, dat de troepenaanvoerder zich gedurende het gevecht buiten bereik van het vijandelijk vuur ophoudt, in de praktijk echter zal het aanbeveling verdienen, dat de aanvoerder vooral van zwakke afdeelingen zich meer verplaatst om met eigen oogen te aanschouwen. Natuurlijk moet daarbij steeds bekend zijn waar de inkomende berichten en meldingen hem kunnen bereiken. De manschappen hadden zich naar behooren gedekt in het terrein, de officieren daarentegen niet. Bij het vooruitgaan bij den aanval moeten deze nog leeren die piunten op te merken, die onder alle omstandikheden, het koste wat het wil, moeten worden bezet en van den aanvang af stellingen te zoeken, van waaruit de aanval van nevenafdeelingen door vuur kan worden ondersteund. De in het boschgevecht opgedane er varingen zjn van bjzondere waarde. De zoom van een woud kan

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 667