638 Duitschland, slechts door overwegend sterkere afdeelingen worden genomen, is deze stelling echter in het hezit van den aanvaller, dan is deze in alle op zichten in het voordeel totdat hij aan den anderen zoom van het bosch komt en daaruit te voorschijn moet treden. Alle gegradueerden hebben er zich van kunnen overtuigen, hoe weinig de aanvoerders bij het bosch gevecht huDne afdeelingen in de hand hebben. Het ergste toonbeeld van verwarring heeft zich wel voorgedaan bij den onverwachten nach telijken aanval van 23/24 September. De roode partij had het voornemen om den rechtervleugel van de blauwe partij bij nacht te overvallen en was in het begin van den nacht bezig deze opdracht uit te voeren, toen hare achterhoede plotseling werd aangegrepen door twee compagnieën van het Shrapshire infanterie regiment behoorende tot de blauwe party. De roode partij gaf daarop niet alleen den aanval op, maar verliet hare stellingen en bracht den nacht onder de wapens door, terwijl de blauwe partij, drie engelsche mijlen verwijderd, hetzelfde deed. De veldversterkingen waren doelmatig en goed aangelegd, de door de uitgezonden patrouilles en officieren gedane meldingen verrassend juist en getuigende van eene goede waarneming en zorgvuldige opleiding, het terrein werkelijk niet gunstig voor ondernemingen van de cavalerie, doch het vele ageeren in het bedekte terrein was zeer leerrijk geweest en van veel nut voor de opleiding van den troep. Ook voor de artille rie waren de gevechtstoestanden niet gunstig; het gebruik van het zware wapen was echter niettegenstaande veel mist aan beide zijden werkelijk goed te noemen. De Yeomanry is goed aangevoerd en hare bekendheid met het terrein door den aanvoerder der roode partij ten volle benut. De goede houding der Yeoman was opvallend en heeft gunstig gewerkt op de andere troependeele 1. (M. W. No. 134). R. OüerbreDgen dgii beDelen op het slagueld. Bij de laatste Keizermanoeuvres zijn uitgebreide proeven genomen op het gebied van de overbrenging van bevelen op het slagveld, in het bizonder wat aangaat veldtelegraaf, legertelefoon, veldseinapparaat, sein vlaggen en het (motor) rijwiel. De korpstelegraafafdeelingen zullen be halve de telegrafische verbindingen met het hoofdkwartier, zoo mogelijk telefoonverbindingen op het gevechtsveld aanleggen om zoodoende de telefoonafdeelingen tegemoet te komen. Aan het hoofdkwartier en elke divisie is een telefoonafdeeling toe gevoegd, welke p.fdeelingen zorgen voor de verbinding tot en met de brigades en zoo mogelijk ook nog voor die der nog meer vooruitge schoven afdeelingen. Deze verbindingen dienen in de eerste plaats voor de hoogere commando's. Voor de taktische leiding der kleinere troe- penverbanden (bataljons, batterijen) dient de troepentelefoon. De infan- terietelefooutroepen zorgen voor de verbinding in het regiment en het bataljon en zijn daartoe uitgerust met kleine handige toestellen en voldoende eeleiddraad De veldariillerietelefoonafdeelingen moeten den batterijcommandant dan wel een zijwaarts van dezen opgestelden hulp waarnemer, in staat stellen den leider van het vuur de uitwerking mede te deelen Bij de Keizermanoeuvres 1908 waren bij de 30e. infanterie-divisie

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 668