- 640 - ZiDeden. waarvan de constructie geheim wordt gehouden; een jong oMcier moet ze hebbeu uitgevonden, terwijl de commissie ze reeds heelt goe lgekeurd. De lucht bij de troepen in fDorohho. Over de onder de Fransehe troepen heerschende discipline gaan de meest uiteenloopende geruchten. Over het algemeen is wel aan te nemen, dat ze niet zoo erg goed is. Op zich zelf reeds verstaat men in Frank rijk niet de kunst dezen gewichtigen steun van elke solide legerorga- nisatie zoo op te bouwen als beslist noodzakelijk is. Door den overste Hiibner is er in de mededeelingen over de verleden jaar gehouden ma noeuvres herhaaldelijk op gewezen en hoewel het 19de Legerkorps, waar toe de bij Casablanca ageerende troepen grootendeels behooren, als een der besten van het Republikeinsehe leger moet worden beschouwd, zoo zal toch ook wel daarbij de achteruitgang zijn op te merken, die bij het leger in Frankrijk, maar hoofdzakelijk bij dat in de koloniën, zoo dik wijls al de treurigste verschijnselen heeft opgeleverd. In ieder geval schijnt men bij de landingstroepen van Casablanca gedwongen te zijn de zwaarste straffen op te leggen om de discipline te handhaven. Voor de juistheid dezer bewering spreken verschillende voorvallen, waarvan reeds vroeger eenige bekend geworden zijn. Den 18den September wer den twee doodvonnissen voltrokken. Een ervan in Camp Boucheron aan een korporaal der Tirailleurs die met medeneming van wapens en uitrusting was gedeserteerd en wederom was opgepakt, het tweede aan een Marokkaansch soldaat, die het graf van een soldaat van het Vreemdenlegioen had geschonden. De in ieder geval slechte discipline en de omstandigheid, dat voldoende controle op de manschappen niet steeds is vol te houden, zijn oorzaak geweest van talrijke gevallen van desertie, vooral bij het Vreemdenlegioen. Reeds van den eersten dag der landing wisten enkele soldaten van dat korps, zelfs over het nog door den vijand bezette gebied te ontkomen naar Rabat en daar zich onder bescherming te stellen van de bevoegde consulaten. Zelfs hebben later soldaten van het Vreemdenlegioen de bescherming der consuls in Casablanca verzocht en is het hierbij, zooals men weet, tot een botsing gekomen tusschen het Keizerlijk Duitsch Consulaat en het Oppercom- /UI ITT UT. -fOO\ St. Gyr, hegermet. De leerlingen van St. Cyr die in het 2de studiejaar verblijven, heb ben toestemming gekregen om bij de tenue buiten het gebouw de offi ciers-sabel te dragen ten einde hen van den troep te onderscheiden. De legerwet van 21 Maart 1905 is in de koloniën nog niet overal in werking getreden. Eerst kwam ze in de bezittingen in Noordelijk Afrika tot uitvoering, vervolgens in Indo-China. Thans wordt hare in voering op de Antillen en op het eiland Reunion overwogen, terwijl de nieuwere koloniën voorloopig nog niet aan de beurt komen. R. (M. W. No. 139). De Giuiele Commissie. Einde 1908 werd in Zweden een lichaam in het le?en geroepen onder den naam van „Civil fürnars Commision", waaraan uitgebreide bevoegd- De motor moet bijzonder licht zijn. (M. W. No 114.) mando. R. (M. W. No. 133).

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 670