644 Echter zal het gevolg zijn dat het ontdekken der vijandelijke artille riestellingen bemoeilijkt wordt. Evenzoo zal het gevecht met infanterie- en machinegeweervuur, voor de niet nabij zijnde aanvoerders en voor verkenningsorganen moeilijker te beoordeelen zijn. De hoogere leiding zou nog meer dan thans op berichten aangewezen zijn, daar persoonlijke waarneming bemoeilijkt wordt. De verkenning wordt lastiger, de be richten minder betrouwbaar. De geheele gevechtsvoering zal voorzich tiger worden en de handelingen nog langzamer dan thans. Dit alles zal den beroepssoldaat onaangenaam zijn en de rook had uit dit oogpunt beschouwd ook ongetwijfeld voordeelen. Toen het rookzwakke kruit zijn intrede deed, kwam de weinig beminde boerentaktiek op, het verdwijnen der schutters in het terrein ook gedu rende de gevechtsactie. In den Eussisch-Japanschen oorlog werd ook door de artillerie het terrein met goed gevolg benut om zich onzichtbaar te maken. Het uitschakelen van den knal bij het schot zal slechts een schrede verder voeren op den weg ingeslagen bij de invoering van het rook- zwak kruit, n. 1. den tegenstander te bemoeilijken in het waarnemen vanwaar de wapenwerking komt. Schceiz. mil. BI. 1908. Shrapnells Door de infanterie. Het departement van oorlogsmateriaal laat een shrapnell voor de in fanterie aanmaken, die op de wijze van een vuurpijl wordt afgeschoten uit een geweer en het hierdoor een uitwerking verleent als van een Maxim-mitrailleur. De gehouden proeven hebben bewezen dat dit 22 Eng. ons wegende projectiel met een geweer tot op afstanden van meerdere honderden meters kan worden afgeschoten, alwaar het door een zunder tot springen wordt gebracht. Deze shrapnell is voorzien van een zeer krachtige springstof, zooals bij de Amerikaansche veldartillerie in gebruik is. Volgens de Army and Navy Journal no. 2353 werken de vulkogels in een radius van 100 Eng. voeten. Het brisante projectiel verhindert niet het gebruik van gewone patronen. Elk infanterist krijgt bij mobili satie 6 zulke shrapnells, die hij aan den patroongordel bevestigt. Bij het groote weerstandsvermogen en het ongevaarlijke van de thans bij de vloot en het leger in gebruik zijnde springstof is zoo goed als geen gevaar te duchten van het dragen dezer brisant-projectielen door den man. Het groote voordeel van dit nieuwe projectiel bestaat in het gebruik tege.i een achter dekkingen opgestelden tegenstander, dien men op deze wijze met strooivuur kan benaderen. Voornamelijk zal het tegen in opstand zijde iulandsche volksstammen (Pvan veel nut kunnen zijn. (ill. W. No 127.) Hookonderricht. Het Amerikaansche legerbestuur heeft op de cadettenschool en de Militaire academie te New-York, voor officieren, onderofficieren en min deren het koken als verplicht leervak ingevoerd. Het menu be perkt zich tot dergelijke algemeen bekende gerechten, die als gezonde soldatenkost beschouwd kunnen worden. De minister van oorlog geeft hierdoor uiting aan de meening, dat de officier alles behoort te weten wat van belang is in het soldatenleven. Daar de voeding in den oorlog eene voorname rol speelt, moet de officier niet al-

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 674