Boekentafel, Bet 3aaruerslag uan den Topographischen dienst oner 1908 J). Het jongste jaarverslag vaa den Topographischen dienst, dat bjjna 60 bladz. en 13 platen méér bevat dan het vorige, mag waarlijk een lijvig boekdeel genoemd worden. Reeds een vluchtig doorbladeren doet ons zien, dat deze meerdere uitgebreidheid het gevolg is van de in Mei 1908 plaatsgevonden opneming van de Krakatau-groep en het gelijktijdig daarmede gehouden onderzoek naar de geologische gesteldheid, de flora en de fauna van deze eilanden. De hiermede verkregen resultaten toch zijn, in beknopten vorm en toegelicht door tal van photo's en kaarten, samengevoegd en als een afgerond geheel in het verslag opgenomen. Door de oorspronkelijkheid en belangrijkheid der daarin neergelegde gegevens mag deze bijdrage zeker als de clou van het jaarboek worden aangemerkt. Vluchtig zullen wij den inhoud doorloopen. Hoofdstuk I: Algemeen verslag van de verrichtingen van den diëtist. A. Terreinwerkzaamheden geeft wederom veel lezenswaardigs. 1. De hoofd- en secundaire driehoeksmeting van Zuid-Sumatra be helst slechts een verslag der verrichtingen in het afgeloopen jaar van het in Benkoelen achtergebleven deel der Triangulatiebrigade en is daarom voor ons minder belangrijk. Viel verleden jaar onder 2. De hoofd- en secundaire driehoeksmeting van Sumatra's Oostkust nog weinig door de Triangulatiebrigade mede te deelen, doordat de werkzaamheden daartoe nog niet genoegzaam gevor derd waren, ditmaal treffen wij er reeds eene schetskaart aan van den ontworpen hoofddriehoeksketting, zoomede de noodige kaarten en gege vens om een juist beeld te krijgen van het in verslagjaar verkende ter rein, waarop de aldaar eerlang te meten basis zal zijn gelegen. Bij hare werkzaamheden ondervoni deze brigade tal van moeilijkheden, 1) Ook dit jaar ruimen wij weder eene plaats irt voor eene meer uitgebreide bespre king van dit uit een geographisch en topographiseh oogpunt zoo belangrijke verslag. "Wij doen dit des te gaarner, waar wij ditmaal, evenals vroeger, den Topographischen dienst weder erkentelijk kunnen zijn voor de ontvangst vau een exemplaar. Te weinig is het wezen van den Topographischen dienst, zijn werken en streven in ons Leger bekend. Daarom draagt ons tijdschrift gaarne bij tot het o-spreiden van meer kennis om rent dit dsel van ons Leger en tot het verkondigen van denkbeelden en inzichten, die wellicht van eenig- belang kunnen zijn voor dien tak van dienst. Mochten er onder die denkbeelden en inzichten zijn, die door den Topographischen dienst niet gedeeld kunnen worden, ja misschien zelfs minder sympathiek lijken, men zij er van overtuigd, dat slechts warme belangstelling voor dc ontwikkeling der geographischo en topographiseho kennis onzer Indische bazittingen er aan ten grondslag ligt. Redar.tie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 676