651 1896 en 1908, bedragende resp. 91000 en 805897, zijn wel in staat ons een denkbeeld te geren ran de toeneming dezer behoeften. De reeds in het verslag orer 1907 uitgesproken urgentie tot vermeer- dering van het personeel ran den instrumentmakerswinkel leidde het afgeloopen jaar tot uitbreiding der formatie, waardoor ook met betrekking tot de capaciteit van deze inrichting een dergelijke rerklaring, als boren aangehaald voor de lithographische werkplaats, wordt aangetroffen. Met betrekking tot hoofstuk II Administratief gedeelte hebben wij reeds gewezett op de leemte, die o. i. in 13 a. Formatie wordt aangetroffen. Ouder e. Opleiding missen wij voorts de vermelding van eene aanvulling der opleiding van het Eur. personeel, eene aanvulling, welke, zooals hierna zal blijken, o. i. even urgent als belangrijk is, en waarvan in het verslag der Opleidingsbrigade met deze woorden wordt gewag gemaakt Daar het niet zelden voorkomt, dat te velde zijnde opnemers, wegens ge brek aan tijd en drang naar spoed, met kleine instrumenten moeten meten, ontvingen alle leerlingen na den beproevingstermijn onderricht in het prac- tisch gebruik van de smalkalder-boussole, het patentniveau en den pedometer Onder hoofdstuk III Bijdragen van gemengden aard treffen wij allereerst een opstel aan getiteld De kadastrale triangulatie in Midden- en West- Preanger door den Heer J. C. Lamster, en Een greep uit de geschiedenis van de triangulatie van Java en Madoera vóór 1896 van de hand van den Heer J. van Roon; beide schrijvers zijn ons uit vorige verslagen reeds be kend. Vooral laatstgenoemde verstaat het aan zijne opstellen eene bijzondere aantrekkelijkheid te verleenen door er ook niet-teehnische, doch voor zeker niet minder belangwekkende mededeelingen aangaande het behan delde onderwerp op eene aangename en onderhoudende wijze doorheen te vlechten. De belangrijkste bijdrage, welke wij reeds de clou van het jaarboek noemden, vormt de serie opstellen over De opneming van de Krakatau- groep in Mei 1908. Deze serie vangt aan met het opstel De topographische opneming door den Heer A. Franssen Herderschee, Chef van de 3e op nemingsbrigade, welke de opneming verrichtte. Op eene zeer onderhou- dende wijze vertellend, en aan de hand van de fraa e 1: 25.000 kaart en een keur van hoogst interessante en bijzonder fraai uitgevoerde pho- tographiëen, maken wij in gedachten den geheelen tocht mede, en weet schrijver onze aandacht van begin tot einde te boeien. In het tweede opstel, overgenomen uit het Verslag van het Mijnwezen over het 3e kwartaal 1908 en getiteld Mededeeling omtrent de geologie van de Krakataugroep, verschaft de Heer II. Cool ons o. m. het noodige licht over de pseudo-vulkanische verschijnselen, welke op Krakatau werden geconstateerd. Deze verschijnselen, welke bestaan uit bruine opstijgende wolken, gepaard met knallen en neervallende steenen en puin, zijn wel in staat den indruk te vestigen, dat op dit eiland nog vulkanische wer king wordt aangetroffen; een en ander moet echter worden toegeschreven aan afstortingen, ontstaan door optredende temperatuursverschillen in de puinkegels. In No. 3 Oplooding van het Krakatau-hekken is Dr. W. van Bemmelen aan het woord. Door dezen geleerde werd tijdens een tweetal bezoeken 1) Bladz. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 681