652 aan bedoelde eilandengroep eene belangrijke verandering van den zee bodem van dit bekken waargenomen. De resultaten van het onderzoek zijn neergelegd in een isobathenkaart, die, zegt schrijver, het beeld geeft van een vrij regelmatigen onderzeeschen krater met een tamelijk vlakken bodem, die 250 tot 280 M. onder den zeespiegel ligt. Ten Noorden van den bijna den zeespiegel bereikenden Noordwand, bevindt zich een inzinking van meer dan 100 M. diepte, wier begrenzing wegens het geringe aantal loodingen onzeker is Afgescheiden van deze belangrijke gegevens trekt de isobathenkaart bovendien onze aandacht door de keurige uitvoering van de photo-li- thographische verkleining der 1: 25.000 kaart. De flora van het eiland Krakatau wordt behandeld door den Heer C. A. Backer, die tot de conclusie komt: dat het resultaat van alle onderzoekingen tot dusver volkomen het ver moeden heeft bevestigd, dat de oude flora geheel vernietigd is, zoodat de nieuwe uitsluitend uit ingevoerde elementen moet bestaan Het slotopstel over deze eilandengroep is van de hand van den Heer Edw. R. Jaeobson en verschaft ons het noodige licht over De nieuwe fauna van Krakatau. Waar verschillende geleerden bij hun bezoek aan dit eiland van de dierenwereld geen of nagenoeg geen gewag maakten, was de verwachting van onderzoeker niet hoog gespannen. Even verrassend echter als de resultaten waren geweest, vroeger op bota nisch gebied, even onverwacht bleken de uitkomsten te zijn, die het zoölogisch onderzoek opleverde 3). Achtereenvolgend worden dan de verschillende aangetroffen diersoorten behandeld en de daaruit afgeleide conclusiën aangaande hare verspreiding medegedeeld. De gevolgtrekkingen uit het zoölogisch onderzoek van de tegenwoordige fauna van het eiland Krakatau, worden door den Heer Jaeobson in een vijftal punteD geformuleerd, terwijl een lijst van het respectabel aantal der op de eilandengroep gevangen en waargenomen diereu van 4 tot 8 Mei, deze ook voor leeken zeer lezenswaardige bij drage besluit. Het jaarboek besluit verder met de gebruikelijke staten en tabellen. De Javasche Boekhandel Drukkerij kan wederom met recht trotsch zijn op de onberispelijke uitvoering van dezen moeilijken typographischen arbeid. Behalve een bron waaruit de Topographische dienst in latere jaren vele gegevens kan putten, behalve eene verzameling antwoorden op het hoe en waarom door de onderdeelen van dezen diensttak in den loop der jaren te vragen, levert ook dit verslag wederom eene belangrijke bijdrage voor de ontwikkeling onzer kennis van den Indischen Archipel, en men is geneigd zich af te vragen, hoe men zich het gemis van dit jaarboek een zoo langen tijd heeft kunnen getroosten. Hoeveel belang- 1) Bladz. 188. 2) Bladz. 191. 3) Bladz. 193.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 682