653 rijks en wetenswaardigs, dat nu öf vergeten öf slechts ten koste van veel moeite uit oude archieven is op te diepen, had reeds bewaard kunnen blijven voor het nageslacht. Een ieder, die bemoeienis heeft met, of belang stelt in de aardrijkskun dige kennis van onze Indische bezittingen, zal den kortelings afgetreden Chef van den Topograpischen dienst, den kolonel J. J. K. Enthoven erkentelijk blijven voor het in het leven roepen van dit nuttige periodiek en voor het hooge peil, waarop hij den inhoud heeft weten op te voeren. Wij hopen dat de optredende dienstchef dit peil zal weten te behouden, al erkennen wij gaarne dat deze taak voor een in alle details van den dienst nog niet geheel ingewerkten chef een zeer zware is en het op zóó uitnemende wijze redigeeren van een dergelijk jaarboek eene bijzondere gave is. Bij eene ook slechts oppervlakkige beschouwing van de jaarverslagen van den Topographischen dienst bemerkt men al zeer spoedig, dat van het Algemeen verslag van de verrichtingen van den dienst het leeuwen aandeel wordt ingenomen door de geregelde topographische opneming-, een thans nog minder groot, doch eveneens aanzienlijk deel door de landrente-opnemingen en slechts enkele bladzijden door de vluchtige opnemingen. Deze enkele bladzijden sommen bovendien nog meer de streken op van waar gegevens voor de samenstelling vau schets-en ver zamelkaarten werden ontvangen, zij zijn meer gewijd aan de kaarteering dier gegevens, dan aan de opneming zelve. De hoeveelheden tekst aan genoemde drie soorten van opneming ingeruimd, geeft vrijwel de appre ciatie weer die bij den topographischen dienst voor elk harer wordt ge voeld, m. a. w. de vluchtige opnemingen vormen een arbeid, waaraan door den topographischen dienst blijkbaar niet die aandacht wordt geschonken welke men in verband met de groote uitgestrektheid onzer grootendeels nog niet in kaart gebrachte bezittingen geneigd zou zijn daaraan toe te kennen. Hoewel de opleidingsbrigade door den drang der omstandigheden over gegaan is de opleiding van het personeel in deze richting eenigermate aan te vullen, zijn er geen teekenen aanwezig die er op wijzen dat in den huidigen toestand eene beduidende verandering zal optreden. Im mers, de officieren van den topographischen dienst, die wij zoo gaarne als de aangewezen leiders van op eenigszins groote schaal ondernomen vluchtige opnemingen zouden wenschen te begroeten, ontvangen nog immer geenerlei opleiding in deze zoo bij uitstek moeilijke werkzaam heden, terwijl ook het overige opnemerspersoneel met deze wijze van werken al evenmin vertrouwd is J). De huidige geregelde opneming, met hare vele ten dienste staan le hulpmiddelen en hooge aan de nauwkeurigheid gestelde eischen, biedt het 1) Wel telt de formatie van den Topographischen dient eenige Inl. verkenners, die voor dat doel eene degelijke opleiding ontvingen, doch het profijt, dat van deze topo- grafen getrokken wordt, is uiterst gering. Ter beschikking gesteld van gewestelijke be stuurshoofden en militaire commandanten, zija zij grootendeels zonder deskundige, ja zelfs zonder belangstellende leiding werkzaam. Bovendien hDeft de topographische dienst geen stem in de te werkstelling van de eenmaal ingedeelde topografen en is ook overigen s de voeling van dit personeel met dien tak van dienst zèö gering, dat men het gevoeglijk buiten beschouwing mag laten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 683