654 personeel slechts gelegenheid zich te vormen tot een wel is waar uit stekend, doch geheel van die gebruikelijke hulpmiddelen, als nauwkeurige instrumenten, driehoekspunten, veelhoeksomtrekken enz., afhangend op nemer. Ontneem hem geheel of ten deele die hulpmiddelen en de re sultaten zullen zoo zeer dalen, dat hij verre ten achter staat bij een opnemer van voor 30 en 20 jaar, over wiens practische kennis en bekwaamheid men bij den Topographischen dienst nog met voorliefde hoort gewagen, en die, arbeidende met slechts zeer eenvoudige hulp middelen, ons nu nog bewondering afdwingt voor de door hem in be trekkelijk korten tijd verkregen resultaten. Wij gelooven niet, dat de opnemer van nu van rnder hout is gesneden dan die van voorheen; beider vorming berust op een verschillenden grondslag, welke ten nauwste samenhangt met de eischen des tijds en de ter beschikking staande middelen. Is eene te kleine formatie van den Topographischen dienst een euvel, waarop bij de behandeling van het vorige jaarverslag in dit tijdschrift reeds werd gewezen grootendeels schuld aan de weinige belang stelling, welke bij dien diensttak voor de vluchtige opnemingen kan worden gevoeld, met recht zcu verwacht mogen worden, dat eventueele voorstellen tot uitbreiding van den dienst rekening zouden houden met deze materie. Dat dit niet is geschied er wordt gesproken van een voorstel tot uitbreiding met 2 opwemfw^sbrigades heeft ons eenigermate verwonderd. Naar welk doel toch dienen wij te streven? Ons eilandenrijk is te uitgebreid, eene geregelde kaarteering is te tijdroovend men sla hiervoor den blik slechts naar Sumatra's Westkust en Zuid-Sumatra, waar 2 volie brigades, voorafgegaan door de triangu latiebrigade, gewerkt hebben en nog arbeiden - dan dat eene uitbreiding van den Topographischen dienst met 2, 4 ja zelfs met 6 brigades in staat kan zijn ons de verzekering te geven, dat de kaarteering onzer Indische bezittingen in een afzienbaar tijdperk kan zijn voltooid. Bo vendien veroorlooven onze middelen niet eene op zoo ruime leest ge schoeide instelling te onderhouden, hoe groot haar nut ook wezen moge. Men dient zich hierbij te beperken binnen de grenzen van het voor ons bereikbare, om daarna, in verband met de beschikbare middelen, na te gaan welk doel voor ons bereikbaar is en derhalve behoort te worden nagestreefd. Dit voor ons bereikbare doel kan en mag daarom niet meer zijn dan het binnen een afzienbaar tijdperk geraken tot eene topographische en geographische kennis, die zich uitstrekt over de voornaamste en door de tijdsomstandigheden meer op den voorgrond geplaatste eilanden; tot eene geographische kennis, die ons de thans nog nagenoeg onbekende binnenlanden van zoo menige onzer bezittingen leert kennen; tot eene topographische kennis, die voor de economische en industrieele eentra zoomede voor de uit een politiek en strategisch oogpunt zéér belangrijke streken is vastgelegd in top. kaaiten op groote schaal, om geleidelijk, naar mate van de belangrijkheid der gewesten, te worden bewaard in topographische kaarten op kleinere schaal, in overzichts-, betrouwbare schets- en verzamelkaarten. 1) Zie Ind. Mil. Tijdseh. 1908 1 bldz. 660 e. v.: Het jaarverslag van den Topcr giaphischen dienst over 1907.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 684