655 Indien men er waarlijk ernst van wil maken dit doel te bereiken, in dien men eischt, ja het zelf sprekend acht, dat de Topographisehe dienst het aangewezen middel zal zijn om tot dit doel te geraken, dan zal de organisatie van dien diensttak gebaseerd moeten worden op de onom- stootelijke waarheid, dan eene geregelde opneming allèèn ons nimmer tot dit doel kan voeren, dan zullen geregelde en vluchtige opneming hand aan hand behooren te gaan. Behalve de daartoe vereischte organisatie zullen eene lenige formatie en meerzijdige opleiding van het personeel, gepaard met het zoo onmisbare perspectievische inzicht in zake de tewerkstelling der verschillende onderdeelen en een behoudend achteromzien naar de reeds verkregen resultaten, de voor den Topographischen dienst onafwijsbare voorwaarden zijn voor een behoorlijk volbrengen van de hem opdragen taak. De organisatie van den Topographischen dienst is slechts gebaseerd op het verrichten van eene geregelde topographisehe en kadastrale opne ming. O. i. behooren in een archipel als de onze en met bovengenoemd doel voor oogen de vluchtige opnemingen mede tot den aangewezen en voorzeker niet onbelangrijksten werkkring van een Topographischen dienst. Onder eene lenige formatie verstaan wij eene zoodanige, welke eene loswikkeling en detacheering van kleine zelfstandige onderdeelen op elk gewenscht oogenblik mogelijk maakt. Yan dit standpunt bezien, is de huidige formatie van den Topographischen dienst verre van lenig. Het kleinste zelfstandige onderdeel is thans de landrentebrigades als niet arbeidende aan de topographisehe opneming buiten beschouwing latende de brigade, een eenheid, welke te klein moet worden geacht om haar in eenige zelfstandige onderdeelen te kunnen splitsen en te groot is om haar zoo noodig tijdelijk te kunnen onttrekken aan hare werkzaam heden ten einde haar een ander arbeidsveld aan te wijzen. Thans staat het ter beschikking stellen van personeel voor doeleinden buiten de geregelde opneming om, gelijk aan het aftappen van de als regel beste krachten aan de brigades. Hierover werd bij de behandeling van het vorige verslag in dit tijdschrift eveneens reeds het een en ander opgemerkt x). Uit den aard der zaak is de opleiding van het personeel thans uit sluitend gebaseerd op eene tewerkstelling bij de geregelde opneming. Met hooger genoemd doel voor oogen zal deze tpleiding vervolledigd be hooren te worden met het bekwamen in het vluchtig en met behulp van eenvoudige instrumenten in kaart brengen van uitgebreide terreinen. Wij ontveinzen ons echter niet, dat hierbij vele moeilijkheden zouden moeten worden overwonnen. De opleiding zal daardoor langduriger en kostbaarder worden, terwijl de huidige sterkte van het bij de Op leidingsbrigade instrueereud personeel ten eenenmale onvoldoende moet worden geacht. Onder het noodige perspectievische inzicht in zake de tewerkstelling van de onderdeelen van den Topographischen dienst verstaan wij een vooruitzien en zich goed rekenschap geven van de behoeften, die elders tijdens de tewerkstelling kunnen geboren worden. Wil men hiertoe in staat zijn, dan moet vooral bij eene beperkte formatie een werkplan, 1) Zie Noot bladz. G54.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 685