Uit de Pers. De Bureaucratie. Uit een politieken brief van Flanor in een der laatste nummers van Jong Indië" De dood der bureaucratie is de eerste levensvoorwaarde voor Indië. Zoolang het rag der bureaucratische spin over Indië gespannen blijft, kan geen nieuwigheid tot Indië doordringen. Wij kunnen soms zoo klein achtend 3preken over den grooten muur, dien de Chineezen om hun rijk opgetrokken hebben, doch waarlijk! ik ken een andere natie, die het in de°plastiek van steil conservatisme minstens even ver als de Chineezen gebracht heeften gij Een anecdote, bij wijze van invallende gedachte! De chef van een voornaam handelshuis, met zeer uitgebreide relaties, was overleden en werd als zoodanig door zijn zoon, een jongen, verlichten man opge volgd. Deze besloot ruime uitbreiding aan de zaken te geven door het° entameeren van nieuwe, flinke, kerngezonde ondernemingen. Al vorens echter hiertoe over te gaan, wilde hij het oordeel van den in den dienst zijns vaders vergrijsden boekhouder daaromtrent vernemen. Ha zijne plannen duidelijk en omstandig te hebben uiteengezet, vroeg hij den boekhouder: „en wat denkt gij ervan?" „Ach mijnheer," ant woordde deze, meewarig het hoofd schuddend, „het kan niet goed gaan, want ik zou waarlijk niet weten op welke wijze de nieuwe posten te boeken." Ziedaar, amice, een juiste kenschetsing der harkerige Indische bureau cratie, gestropdast en met een hoogen hoed op. Geen stuk wordt door haar in behandeling genomen, voordat voldaan is aan den onverbiddelij- ken last: „retroacten bijvoegen". Geen glorierijker lach kan om de mond hoeken eens archivaris dartelen dan wanneer er retroacten gereprodu ceerd zijn, dateerende van 30 Mei 1619, den stichtingsdag van Batavia. En als er geen retroacten zijn, als de zaak om zoo te zeggen autogeny is, dan krabt de Indische bureaucratie zich danig achter de ooren en vraag eens aan Koloniën wat er dan voor den dag komtZoolang de niet-ambtenaren geen recht van meespreken hebben, waar het gaat om de behartiging van de belangen van evolutionnair Indië, is de bureau cratische terreur haar einde nog niet nabij. „Was überhaupt die Welt bewegt, ist der Widerspruch", zegt Hegel, maar wij moeten niet hebben de tegenspraak van bureaucraat versus bureaueraat, want die zou Indië in een verkeerde richting blijven bewegen, maar de gezonde, opwekkende, eerlijke tegenspraak van ambtenaar versus particulier, ik ben er vast van overtuigd, dat er dan een kwieke geest over Indië vaardig zal wor den, en dat is waarachtig meer dan noodig!

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 695