666 Koloniale Werning, Ontirifekeiing in hei Frcnsche leger. Naar aanleiding van een bericht in sommige bladen als zouden zij, die bij het Nederlandseh-Indische leger dienst willen nemen, bij de Neder- landsch gezanten inlichtingen kunnen verkrijgen, verzoekt het ministerie van Buitenlandsehe Zaken er de aandacht op te vestigen dat sedert eenige jaren aan de gezanten en consuls uitdrukkelijk is te kennen ge geven, dat zij, daargelaten of de wetgeving van het land hunner vesti ging strafbepalingen bevat tegen het bevorderen van dienstneming van zijn onderdanen bij de legers van vreemde mogendheden, op geenerlei wijze bij de dienstneming voor het Nederlandseh-Indische leger betrokken mogen zijn. Zij kregen daarbij in opdracht om aan degenen, die zich met het oog op die dienstneming tot hen mochten wenden, geene inlich tingen ter zake te verstrekken. Soer. Handelsbl. 12 Mei. In het Fransche leger doet men in den laasten tijd pogingen om de soldaten zooveel mogelijk te ontwikkelen. Een zeer belangrijke instelling werd kort geleden te Versailles door luitenant Vatier opgericht, die den naam van „Foyer du soldat" kreeg. Elke maand worden daar kunst avonden gegeven, concerten en voordrachten over verschillende populair- wetenschappelijke onderwerpen, in het bijzonder die, welke op bet latere beroepsleven van den soldaat betrekking hebben landbouwkundige tech niek enz. Een bibliotheek werd aan de instelling verbonden, die thans reeds meer dan 3000 boekwerken bezit. Enkele maanden geleden werd in aansluiting met deze instelling een genootschap opgericht, dat hygiënische dranken aan de soldaten verschaft om hen op deze wijze uit de kroegen te houden. De winsten van dit genootschap worden tot gemeenschappelijke doeleinden aangewend, bijv. om soldaten, die geen geld genoeg bezitten van kleine bedragen te voor zien om daardoor in hun verloftijd naar hunne haardsteden te kunnen gaan. Verder wordt de winst gebruikt om de ondersteuningen van re- geeringswege aan de huisgezinnen van reservisten te verhoogen en ten behoeve der weezen van reservisten. Vele officieren volgen het voorbeeld van luitenant Vatier en in talrijke plaatsen worden instellingen als de „Foyer du soldat" opgericht. Het lofwaardig streven dezer officieren heeft alle kans van slagen omdat de Fransche Regeering zeer ingenomen is met hetgeen zij verrichten in het belang van den soldaat. Locomotief 12 Mei.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 696