673 - zichtbaarwapenverschillen aan te duiden door een letter (zie veldd. voorschrift) op den kraag. Putties zijn voor alle wapens even praetiscb, lieve kleine patjèts, die zoo gaarne binnensluipen, zijn te weren door het wrijven van zeep langs de randen. De rijbroek van dusdanig snit, dat geene aanleiding tot doorrijden bestaat. Dit tenue te dragen bij alle diensten onder de wapens behalve bij parades; (wat sparing geeft van de garnizoensuniform, terwijl zij op ziehzelve reeds krijgshaftig en „businesslike" staat.) Ad. b. De garnizoensuniform wordt gedragen buiten de kazerne door de manschappen, èn door de officieren, (waarom mogen de manschappen en onderofficieren géén wit dragen buiten dienst en de officieren wèl?) Alléén voor bureau en magazijnsdienst wordt eene witte eenvoudige kantoorjas met distinctieven toegestaan, (voor dokters in de uitoefening van hun beroep.) Voorbeeld van een ontwerp: (zoowel voor officieren als onderofficieren en manschappen.) Infanterie goud Groen met zwarte uitmonstering; koper B pet: groen; groot-tenue: zwarte pluim; jas: tuniek met 1 rij knoopen, 4 zakken met knoop, groot-tenue fou- zwart ragères (^-.) broek: met zwarte bies (breeder dan de huidige) zwarte schoenen bak voor Inlanders.) In 't algemeen een „jageruniform", wat klopt met den vluggen, vlotten geest die bij ons leger moet heerschen. Cavalerie zilver Grijs met ((jjfbietaaldonkergroene uitmonstering; pet: grijs; groot-tenne: groene pluim (scheerkwast); jas: attilla, geheel met donkergroen omboord, model als in Nederland, maar iets korter, en met 5 tressen witte donkergroene kraag- en opslagengroot tenue z;lTer fourageres. broek: minderen: lange rijbroek (niet wijd van onderen), souspieds met donkergr. bies (breeder dan tegenwoordig). Zw. schoenen met sporen. Officieren en onderofficieren, rijbroek (model nauw op de knie, wijd naar buiten) en rijlaarzen. De giberne blijft behouden voor groot tenue en gala; maar wordt gedragen over den rechterschouder. ArtillerieDonkerblauw (maar blauw, lichter van kleur dan 't tegen- goud woordige) met roode uitmonstering en p0per (knoopen met gekruiste kanonnen.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 703