Scherpscfmitersproef, Voov deze door den chef van het Wapen vastgestelde proef, zijn wij er op aangewezen bij de doelvoorstelling gebruik te maken van het mate rieel, momenteel op onze schietterreinen aanwezig, n.m. van een langen bam boestok, waaraan de (borst-) schijf op de een of andere manier is bevestigd. Het doel is onzichtbaar, wanneer de schijf plat op den grond ligt en om haar te vertoonen heeft men den stok te draaien, totdat de schijf loodrecht komt te staan. Dat de schijf daarbij een paar malen door da verticaal heen zwaait, wordt meermalen waargenomen. Om de schijf ergens anders te voorschijn te doen komen, moet de bamboestok met schijf over den vaak hobbeligen grond worden verscho ven, wat van uit de standplaats der schutters kan worden waargenomen. Van een verrassende verschijning blijft niet veel over. Dat op den duur de bediening dezer schijf voor de manschappen ver bazend vermoeiend is, zullen zij gaarne op een briefje geven. Ter wille van een vlot verloop der proef wordt H.H. officieren van wapening het aanmaken van de volgende schijfinrichting, waarvan er een drie- of viertal op het schijfwagentje (met behulp van spieën) geplaatst kunnen worden, in over weging gegeven. Breng op een houten piket a een dwarslat b aan, ter breedte der schijf (0.50 M.) en bevestig de houten schijf op deze dwarslat, door middel van scharnieren of wel van stukken leer of stevig linnen. Plaats boven op de piket een kleine katrol c. Hierdoor een gordijnkoord aan te brengen; het eene einde te bevestigen aan den kop der schijf, het andere einde te leiden naar den waarnemingspost. Tusschen dwarslat en katrol op den piket een stuk hout d aanbrengen van zoodanige dikte, dat de schijf, in opgetrokken toestand, iets voorover helt en bij het vieren van het touw, uit zich zelf kan vallen. Maak een knoop e in het touw, tus schen katrol en waarnemingspost en wel zoodanig, dat de schijf in neergelaten toestand horizontaal komt te liggen. De schijven worden dus op het stilstaande wagentje, van uit den waar nemingspost bediend. Yoor het dichtplakken der kogelgaten kan e wagentje, met de schijven in opgetrokken toestand, naar binnen worden gehaald. Yoor elk schot een der schijven vertoonen; op volgorde behoeft niet te worden gelet. Weltevreden10 Juni 1909. H. Lamberts.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 711