53 De Heer H. wenscht veld- en daarneven berg-geschut te be houden, daar hij aan veld- en berg-artillerie ieder een afzonder lijke taak toekent. Ik zou nog verder willen gaan en voor het Indische Leger wen- schelijk achten, dat aan de brigades, naar de behoeften van het gevechtsveld en naar omstandigheden, veld- of gedragen-artil lerie kon worden toegevoegd. De wetenschap echter, dat onze finantieele draagkracht en ons gebrek aan „mennekes" ons niet veroorlooft gescheiden veld en berg-artillerie, iedere wapensoort van vol doende sterkte met het oog op alle gebeurtelijkheden, d. i. in dubbele sterkte, er op na te houden, doet deze wensch een droombeeld zijn. Evdnwel een andere uitweg staat ons open. In Japan is bij elke divisie 1 regiment veld-artillerie inge deeld, doch kan het veldgeschut in zijn geheel door herg'geschut vervangen worden als het terrein van voorgenomen actie zulks wenschelijk doet zijn. Een dergelijke mogelijkheid zou ik voor Indië ook wenschen, daar twee geschutsoorten noodig geacht worden. Immers ook op Java kan een treffen zoowel in de vlakte als in het gebergte verwacht worden, zoowel de vlakte als het ge. bergte kunnen het bezigen van gedragen geschut noodzakelijk maken. In verband hiermede zou dus de geheele bereden artillerie in het gebruik te velde zoowel van bereden als van gedragen ge schut op de hoogte moeten zijn en de batterijen volledig als veld-of gedragen-batterijen uitgerust kunnen worden. Hieruit volgt, dat menschen en paarden bij beide soorten artillerie moeten kunnen dienen en de freMieren der bereden artillerie ook als draagtrekdieren bij de gedragen-artillerie dienst moeten kunnen doen. Hierop zou met het aannemen van het paardentype behooren te worden gerekend. Echter ook dan wordt een groote wissel op onze finantieele draagkracht getrokken. Hoe het verder zal behooren te geschieden zal onze militair attaché te Tokio wel voor ons kunnen uitvorschen. Japan schijnt er kans toe te zien en kan ons ook in deze wel een lesje geven. In de aangegeven richting koersten wij nimmer.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 71