54 Mijn innige overtuiging als infanterist, dat wij in een strijd tegen een B. V. een buitengewoon krachtigen steun van artillerie niet kunnen ontberen, dat de infanterie van de artillerie moet kunnen eischen, dat zij steeds in staat zij haar te volgen en haar dien steun te bieden in alle terreinen, waarin de infanterie zich zal bewegen en een treffen mogelijk is, deed mij ook zui nigheidshalve, komen tot een speciaal geschut te velde voor het Indische veld-leger. Bat geschut is geen eenheids-vuurmond, zooals de Heer H. dat uitdrukt, doch een »eM-vuurmond, die in aanpassing aan onze Indische terreinen zoo mobiel mogelijk is, en toch in vermo gen zoo weinig mogelijk ten achter staat bij modern veldgeschut. Om aan het eerste te voldoen we' d de vuurmond zoodanig gecon strueerd, dat hij in lasten te verdeelen was en daardoor zoowel gedragen als gereden vervoerd kon worden, naar gelang wegen of geen wegen en het terrein van actie zulks noodig zouden maken. Wat het tweede betreft, werd de vuurmond van een ballast- mantel voorzien, welke uitsluitend ten doel heeft het gewicht der op de affuit terugloopende massa te vergrooten om daardoor de mondingsenergie te kunnen verhoogen. Eigenlijke hoog- zelfs middel-gebergten, waar slechts met berg- artillerie geageerd kan worden en waar de dubbele werking van dat geschut, als vlakbaan- en worpgeschut, tot haar recht zou komen, kennen wij op Java niet. Eigenlijke berg-artillerie hebben wij daarom in Indië niet noodig. Een strijd in hooggebergte, waarvoor berggeschut oorspronkelijk geconstrueerd werd, is niet te verwachten. Wij hebben bij het veldleger slechts berggeschut alleen met het oog op onze moeilijke, specifiek Indische terreinen, waar, zoowel in de vlakte als in het gebergte, het geschut gedragen moet kunnen vervoerd worden. Echter Werpgeschut staat ballistisch zeer ten achter bij veld geschut. „Nimmer zoeke men zijn kracht in minderwaardig geschut om hiermede meenoaardige artillerie het onderspit te doen delven, vooral niet, waar over dit geschut slechts in beperkte mate beschikt kan worden i). 1) Geschut te velde voor het Xederlandseh-Iudische veld-leger I. M. T. 1904, II, blz. 1186.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 72