55 Ik vermeen bescheidenlijk, dat mijn weMvuurmond, ballistisch hooger staande dan de beproefde veldvuurmond van 7 c.M., niet minderwaardig genoemd kan worden. Ware dit geschut voor invoering in aanmerking gekomen, dan had het zwakke Indische veld-leger kunnen beschikken, niet zooals thans over twee artillerie-soorten, waarvan .eene in veel gevallen minderwaardig zal zijn, doch over ééne geschutsoort als bewapening der bereden artillerie, een geschutsoort, aangepast aan het terrein en zoowel gereden als gedragen te vervoeren. Ook thans nog. acht ik, als infanterist, eene ruime toevoeging van dergelijk geschut aan het veld-leger de oplossing van het vraagstuk van artillerie te velde voor Indië, eene oplossing welke door de huidige verwapening naar mijn bescheiden meening niet wordt verkregen. De door mij aangegeven oplossing was mogelijk, lag binnen het bereik onzer fmantieele draagkracht, binnen dat onzer sterkte aan personeel. Evenwel: Es hat nicht sollen sein! De Minister heeft gedurende de discussie in de Kamer over de verwapening der Bereden Artillerie uitdrukkelijk verklaard: „schroefsluiting wil ik voor de artillerie niet hebben" en lichtte dit later toe als betrekking hebbende op het stelsel Schneider, dat de schroefsluiting aanleiding had gegeven tot verwondingen van de hand van den lader, en dat dit sluitstuk, hoewel betrekkelijk eenvoudig, weinig aanbevelenswaard was, wegens constructiege breken, welke gevaar voor de bediening opleveren. Verwonding van de hand van den lader bij ontijdig of te haastig sluiten van het sluitstuk door den sluitstukbediende, is bij met de hand inbrengen van een eenheidspatroon zoowel bij wig- als schroefsluiting te verwachten. Constructiegebreken, welke gevaar zouden opleveren voor de bediening, worden bij de moderne schroefsluiting volkomen opgeheven. Ik teekende vroeger reeds aan „Hoewel door ons aan de Leitwelle de voorkeur gegeven wordt boven schroefsluiting, kwamen wij er toch toe deze laatste aan te bevelen, omdat hierdoor bij den korten loop een kaliberlengte getrokken gedeelte gewonnen werd. Met het oog op de gewensch- 1) Draagbaar Veldgeschut I. M. T. 1906, IIr blz. 792 e. v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 73