56 te gestrekte baan moest het getrokken gedeelte zoo lang moge lijk zijn. Dit klemt thans nog meer, nu de lengte van het kanon van 1.30 op 1.25 M. teruggebracht moest worden om de kanonlast niet te zwaar te doen worden. Excentrische schroefsluiting kon niet toegepast worden, omdat de metaaldikte van de kulas hiervoor, ten koste van die van den loop, vermeerderd zou moeten worden. Centrale schroefsluiting is de lichtste van alle bestaande af sluitingen. Een nadeel is, dat men na het inbrengen van de patroon voorzichtig moet zijn voor overhaast sluiten om de hand van den lader niet te klemmen. Het nadeel van het wel eens ontijdig afgaan van het schot, tengevolge van hard toeslaan van het sluitstuk of door dreuning bij geladen vervoer der stukken, werd door hetzelfde veiligheids mechanisme, ais bij de Leitwelle wordt toegepast, weggenomen. Een nadeel is nog het gevaar van vuil worden der schroef draden, waardoor storingen in de werking van het mechanisme van beweging zouden kunnen ontstaan. Goed invetten is hiertegen een voorbehoedmiddel, terwijl het uitvegen en reinigen zeer gemakkelijk is. Wat overigens veiligheid en goed werken van het bewegings- en repeteer-mechanisme betreft, staat de schroefsluiting thans niet meer bij de Leitwelle ten achter 1)". Evenwel door het veto van den Minister, tegen schroefslui ting in het algemeen gericht, is hiermede mijn geschut, voor Nederlandsch-Indië, waarvoor ik het ontwierpvan de baan ge schoven. Men houde mij de poging door mij aangewend om naar beste kunnen en meenen de Artillerie in staat te stellen overal waar zulks vereischt wordt der infanterie steun te kun nen bieden, ten goede. Ik meende hiermede te handelen in het belang van het leger. Door ter zake deskundigen en bevoegden is eene beslissing genomen in anderen zin, eene beschikking, waarop wij moeten vertrouwen, waaraan de infanterie zich naar beste krachten zal hebben aan te passen. Het tegenwoordige geschut dateert van 1879, zal ruim 30 1) Italië lieeft centrale, Japan (Arisaka), Rusland en de Yereenigde Staten hebben concentrische-, Engeland, Noorwegen en Frankrijk excentrische-schroefsluiting.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 74