60 van Moekden zelfs over 500 patronen. Zeer nuttig bleek een blauwe zak te zijn, die over den schouder werd gedragen en waarin, na het afleggen der bepakking, patronen en noodration werden geborgen. Het doelmatigst geschiedde de patronenaanvulling door in de linie rukkende versterkingen enkele patronendragers, die elk 2 pakken met 180 patronen droegen, waren op grooten afstand zichtbaar en werden vaak neergeschoten. 6. Waardevolle ervaringen zijn op het gebied van nachtaanvallen gemaakt. Ue geringe vuuruitwerking tegen liegende doelen en het overschatten van eigen succes leidde tot een te vroegtijdig uitbreken, wat bij de machtige vuuruitwerking tegen rechtopstaande uoelen, gevoelig gestraft werd. Natuurlijk zag de troep spoedig van dergelijk voorbarig stormen af en gaf er de voorkeur aan de duisternis af te wachten om vooruit te gaan. De Japansche nachtaanvallen zou men in drie soorten kunnen onder scheiden. lo. Het vooruitgaan van den aanvaller was overdag op den beslis- senden afstand tot staan gekomen, de storm kon slechts onder bescher ming der duisternis uitgevoerd worden. Dit kwam betrekkelijk het meest voor, daar de duisternis de voordeelen, welke eene voorbereide stelling den verdediger bood, grootendeels ophief. De aanvallers lagen vóór de stelling, kenden alle bijzonderheden harer inrichting en werden niet gehinderd door alle moeilijkheden welke zich bij een marsch tegen een stelling op grooten afstand voordoen. 2o. De duisternis werd benut voor den opmarsch tot op werkzamen geweerschotsafstand, de troep groef zich dan in de duisternis in. Bleek de mogelijkheid nog verder vooruit te gaan, dan gebeurde dit en werd er nog eene tweede stelling ingericht. De storm had in de morgensche mering plaats. Mislukte de aanval, dan werd in de loopgraven stand gehouden en overdag de vijandelijke bezetting met vuur bestookt. In beide gevallen werden de aan een nachtaanval onafscheidelijk verbonden wanorde en onzekerheid tot de kleinste afmetingen teruggebracht 3o. Een nachtaanval met nachtelijken opmarsch en storm werd onder nomen, wanneer verwacht werd, dat een aanval bij dag te veel verliezen zou kosten. De moeilijkheid de marschrichting te houden, en gewaarborgd te zijn van een gelijktijdigen aanval, vereischte buitengewoon doordachte voorbereidingen. 7. In het bijzonder dient de zorgvuldigheid vermeld te worden, waar mede alle verkenningen werden uitgevoerd. Wanneer steunpunten be stormd moesten worden, dan werden op grond der verkenningen schetsen vervaardigd en deze aan de troepen uitgereikt. Overdag hadden de eerste algemeene verkenningen plaats; in de duisternis werden die door offi cierspatrouilles voortgezet; inzonderheid betrof het dan het opzoeken van hindernissen en het opsporen van de wegen waarlangs zij het best konden worden omtrokken. Hindernissen krijgen 's nachts een ge heel andere beteekenis als over dag; een over den weg gespannen draad, opgestapeld rjjshout of een boomstam kunnen soms een zeer werkzame bewegingshindernis vormen. Waar eenigszins mogelijk, werden 's avonds tevoren de zichtbaarheids- grenzen voor troepen vastgesteld, ook onderzocht, of bij de soort van belichting eene verandering in de kleeding noodig was; voorts werd na gegaan, of de richtpunten voor den opmarsch zich wezenlijk anders dan over dag aan het oog voordeden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1909 | | pagina 78